Predstavljajte si, da bi morali vse življenje preživeti v majhni kletki s še desetimi drugimi ljudmi. V kletki bi bili tako natlačeni, da bi se še obrnili komaj, prostora bi bilo ravno toliko, da bi lahko vstali in sedli. Nikoli ne bi videli zunanjega sveta, nikoli občutili trave med prsti, na vas nikoli ne bi posijalo sonce, le umetna svetloba luči v zatohlem prostoru, ki bi si ga delili s stotinami drugimi. Dan za dnem, do konca življenja.
Približno tako je videti življenje kokoši nesnic v baterijski reji, ki jim večini za povrh še prirežejo konico kljuna, da se ne kljuvajo med sabo in poškodujejo. Ker je to nedvomno mučenje živali, ki je skrajno neetično, so v nekaterih državah (na primer Švici) baterijsko rejo že pred leti prepovedali. V Sloveniji medtem še vedno v prodaji prevladujejo jajc iz te reje – s svetlo izjemo trgovin Hofer, ki so lani s svojih polic umaknile jajca iz baterijske reje, in Lidl, kjer so se nedavno prav tako zavezali, da takih jajc pri njih ne bo več mogoče kupiti. Mnogi potrošniki v trgovini pač kupijo jajca, ki so na polici, in se ob tem ne zavedajo, kakšno mučenje s takšnim nakupom podprejo.
Kar 60 odstotkov jajc še vedno iz baterijske reje. Čeprav nobena reja, ki je namenjena masovni proizvodnji, ni dobra za živali, je vsekakor skrajni čas, da odločno rečemo NE vsaj baterijski reji, poudarjajo v kampanji.
Več v Zarji št. 13. 27. 3. 2018.