Nasveti
Mala šola šopkov: Velik šopek iz cvetlic nabranih ob poti
Rada nabiram divje rastline in jih uporabim v šopkih. Narava je zame neskončen vir navdiha in občudovanja. Slovenska flora je tako raznolika in bogata, da se vedno najde kaj za v vazo. Rastline za tale velik šopek sem nabrala kar ob poti, dodala sem le še nekaj roza vrtnic.
Nenehno strinjanje vas lahko spravi ob zdravje
Kako se otresti odvečnega dela, neželenih povabil, nadležnega vtikanja v naše življenje ...? Vprašanje za milijon evrov? Niti ne.
Recept na preizkušnj: Bučkine polpetke
Poleti mesne obroke rada nadomestim z bučkinimi polpetkami. Delam jih po receptu iz knjige Večerja s prijatelji (založba Didakta), ki jo je napisala Jane Price, dodam jim le še malo česna v prahu. Skrivna sestavina avtorice knjige je sicer meta, ki prav zares popestri to zelo preprosto in lahko jed. Popolno za vroče dni, da ne obremenimo pretirano svoje prebave.
Koristni nasveti: Kako se znebiti koloradskega hrošča?
O krompirju še nismo rekli zadnje. Tokrat se posvetimo koloradskemu hrošču, najnevarnejšemu škodljivcu krompirja. Kdo ne pozna tega centimeter velikega hroščka, ki ima na hrbtu rumeno-rjave črte, njegove ličinke pa so rdeče barve in zelo hitro povsem obgrizejo listje krompirja, še hitreje pa tudi jajčevca?
Umetnost spanja: Nasveti za miren nočni počitek
Branje uspava. In če slučajno zvečer težko zaspite, vzemite v roke Umetnost spanja (založba Hiša knjig), ki jo je napisal Rob Hobson. To ni še ena kopica brezveznih nasvetov, pravi. So znanstveno preverjeni, avtor pa jih je preizkusil tudi na lastni koži, ko ga je mučila nespečnost.
Od zelišča do zeliščne lekarne
Zelišča so v samooskrbni lekarni nepogrešljiva, zato nam je Darja Bernik, koordinatorka zeliščarske sekcije društva Samooskrbni.net, dala dragocene napotke, kako se lotimo nabiranja, maceriranja in izdelave drugih koristnih pripravkov. Spoznajte tri rastline, ki ne smejo manjkati v nobeni domači lekarni. Tekst: LARA JELEN
Zelena lekarna: Nad bradavice na naraven način
Poleti, ko imamo kožo razgaljeno, nas bradavice motijo še bolj kot običajno. Povzroča jih virus HPV, lahko se jih nalezemo kjerkoli, potem pa si jih sami raznesemo po telesu, še posebej pecljate bradavice.
Iz babičine shrambe: Brodet z morsko ribo
Z eno nogo smo že na morju, zato tokrat morski recept. Izredno je preprost, z malo sestavinami, kar pa naj vas ne zavede, saj je neverjetno okusen. Jed je pripravljena hitro. Uporabite sveže morske ribe, lahko pa tudi zamrznjene.
Otroci se popivanja navadijo doma!
Počitnice so tu, sproščena druženja mladih pa se žal prevečkrat končajo na urgenci – zaradi zastrupitev in poškodb, ki jih povzroči popivanje. V osnovnih in srednjih šolah veliko govorijo o škodljivosti alkohola, a kaj ko marsikateri mladostnik pozna od doma drugačno zgodbo. Očeta, ki si po službi odpre veliko pivo, mamo, ki že med kuhanjem spije kozarec vina. Da ne govorimo o rojstnih dnevih, družinskih srečanjih, piknikih in drugih zabavah, kjer se odpira ena steklenica za drugo. Mladi, ki imajo za sabo otroške travme (tudi zaradi alkoholizma), so bolj nagnjeni k popivanju. Žal sodimo med najhujše pijance na svetu!
JULIJ: Koledar pozabljenih praznikov
HBDSP (hvala bogu, da so počitnice), tole bo namreč naporen mesec! Poleg rednih vsakodnevnih praznovanj so tu tedenska in mesečna – julij je na primer mesec konoplje, hrena, sladoleda, povrhu pa še mesec piknikov. Zato globoko zajemite sapo … in začnite praznovati!
Znate napolniti poletni nahrbtnik preživetja?
V teh dneh smo že doživeli prvi letošnji vročinski val. Agrometeorologinja dr. Andreja Sušnik pravi, da modeli velikih meteoroloških centrov kažejo, da bo v Sloveniji letošnje poletje toplejše, sploh julij bo nadpovprečno vroč. Zaradi podnebnih sprememb bo iz leta v leto več vročih dni s temperaturami nad 30 stopinj Celzija in vse več vročinskih valov, ki pa so resna grožnja zdravju. Vodjo šole preživetja Larisa Žurgo pa smo vprašali, kako ravnati, če nas bodo na dopustu – tako kot se je v preteklih tednih dogajalo turistom na grških otokih – ali kjerkoli drugje presenetile izredno visoke temperature.
Janina zdravniška linija: Kako si okrepiti mišice po zlomu roke?
Spoštovani, naša sedemletnica si je zlomila roko v zapestju in nadlahti in mora še dva tedna nositi mavec. Najprej je kazalo, da bo treba roko operirati, potem pa se je kirurg odločil, da je dobro naravnana. Tudi celi se lepo. Glede na to, da hči ne bo dobila napotnice za fizioterapijo v kakršni koli obliki, me zanima, kaj lahko doma naredimo sami, da si bo mišice okrepila čim prej in čim bolj zdravo. Priporočate plavanje? Kdaj lahko začne z akrobacijami, kot so kolesa in stoja z mostom? To zelo pogreša, saj je bila pred poškodbo več na glavi kot na nogah. Prosim za nasvet. Hvala za odgovor in lep pozdrav, Nina
Recepti: Presenečenje z ananasom
Ananas ni samo za v pino colado in sadne solate! 27. junija praznujemo mednarodni dan tega sladkega, a osvežujočega sadeža, ki nam poleti še posebej prija. To je odlična priložnost, da se malce poigramo z njim in ga skrijemo v tortilje, dodamo ražnjičem ter z njim pripravimo poletno različico tiramisuja. Nad rezultatom boste presenečeni! Tekst: L. J. Foto: PROFIMEDIA
Toksična pozitivnost ali zakaj je v redu biti ne v redu
Sodobna družba hlasta za srečo. Prodajajo nam jo priročniki za samopomoč, mediji, pogrošna instant psihologija in seveda oglasi. V teh se že dolgo ne prodajajo več izdelki in storitve, ampak imidž. V reklamah so vsi lepi, mladostni, uspešni, priljubljeni in srečni. »Vse slabo je za nekaj dobro!«, »Poglej s pozitivne plati!«, »Samo odločiti se moraš, pa bo!« »Don’t worry, be happy!« so floskule, ki jih dobimo servirane kot tolažbo v težkih trenutkih.
Najpreprostejši kruh na svetu
Ni vedno časa, da bi kruh nastajal več ur ali dni. Takrat pride prav tale recept, ki je res preprost. Nič vzhajanja, samo zmešate štiri sestavine in kruh je že v pečici. Še kvasa ne potrebujete! Tekst in foto: LARA JELEN
Razkošne vrtne lepotice
Potonike so ene najstarejših okrasnih rastlin. Na kitajskem cesarskem dvoru so jih gojili že v šestem in sedmem stoletju. Na Kitajskem jih še vedno uporabljajo tako v prehrani, kozmetiki in kot zdravilo. Ter seveda, tako kot pri nas, za okras vrtov ali rezano cvetje.
Krompir v težavah
Razhudniki so rastline toplega poletja in vlažnih tal, zato se v hladnejših, predvsem pa vlažnejših poletjih srečujemo s številnimi težavami pri njihovem varstvu. Med razhudnike sodi seveda tudi krompir, tega ne smemo pozabiti. V pridelavi na domačem vrtu je preventiva veliko pomembnejša, saj nam pripravki, domači ali kupljeni, pogosto ne morejo veliko pomagati. Prav letošnja pomlad je krompirju prinesla tudi ozebo, po večini ni zmrznil, je pa bil poškodovan. To vzbuja veliko skrbi, da bo krompir letos imel več težav kakor v običajnih sezonah.
Ali vaš pes kašlja?
Del vsakega kliničnega pregleda psa in pregleda pred cepljenjem proti steklini ali kužnim boleznim mora biti osluškovanje srca. S stetoskopom lahko zaznamo potencialne kardiološke težave. Pri preventivnih pregledih, cepljenjih, že od mladička naprej tako spremljamo delovanje srca. In kako ukrepati, če odkrijemo šum na srcu? Tekst: URŠKA PETEK, veterinarka
Piknik brez posledic
Neoporečnost hrane ni odvisna samo od proizvajalca in prodajalca, marsikaj gre lahko narobe tudi pozneje, ko jo pripeljemo domov, pripravimo in zaužijemo. EFSE (Evropska agencija za varnost hrane), ki pripravlja neodvisne znanstvene nasvete o tveganjih v zvezi s hrano, želi s kampanjo #Safe2EatEU pomagati ljudem z nasveti, na kaj moramo biti še posebej pozorni. Tudi ali še posebej v sezoni piknikov. Tekst: ANDREJA COMINO
Petrini pica žepki za hudo lakoto (ali kot prigrizek)
»Ne kuham prav rada, ljubši sta mi peka in priprava sladic,« iskreno pove uspešna primorska podjetnica in vplivnica Petra Parovel, ki je svojo poslovno zgodbo spisala s treningi in športnimi oblačili. Kuhanja se je naučila kar sama, večinoma pripravlja jedi brez receptov, ravna se po svojem občutku. Tule je njen recept za slastne proteinske pica žepke. Tekst: ANDREJA COMINO
Ksilitol povečuje tveganje za kap in infarkt
Nova raziskava ugotavlja, da lahko sladilo ksilitol poslabša bolezni srca.
Natrij in atopični dermatitis: Več soli, več srbečice
Natrij, ki ga v največji količini v telo vnesemo s soljo, pripomore k razvoju atopičnega dermatitisa in poslabša njegove simptome.
Zelena lekarna: Najpomembnejše zdravilo je – voda
Čeprav letos še ni bilo prave vročine, gotovo kmalu bo in takrat se spomnimo, da je naša največja zaveznica voda.
Skutna torta brez peke z borovnicami
Ta torta bo res v hipu narejena. Priprava vam ne bo vzela več kot dobrih 15 minut. Upoštevajte pa, da preden se boste z njo lahko posladkali, mora počivati v hladilniku vsaj čez noč.
Poleti si krepimo srce
Mnogi težko prenašajo poletno vročino. Hitro se utrudijo, težje dihajo in imajo otečene noge. Kako omilimo vse te težave? Tako, da si poleti krepimo srce, svetuje naturopatinja Simona Domjan. Tekst: TATJANA DOBNIKAR