Nasveti

Toksična pozitivnost ali zakaj je v redu biti ne v redu

T. N. S.
25. 6. 2024, 05.00
Deli članek:

Sodobna družba hlasta za srečo. Prodajajo nam jo priročniki za samopomoč, mediji, pogrošna instant psihologija in seveda oglasi. V teh se že dolgo ne prodajajo več izdelki in storitve, ampak imidž. V reklamah so vsi lepi, mladostni, uspešni, priljubljeni in srečni. »Vse slabo je za nekaj dobro!«, »Poglej s pozitivne plati!«, »Samo odločiti se moraš, pa bo!« »Don’t worry, be happy!« so floskule, ki jih dobimo servirane kot tolažbo v težkih trenutkih.

Shutterstock
»Srečni«, da kar boli

Obenem nam govorijo, da je sreča stvar odločitve in rešitev problemov stvar fokusa. Nikoli ni bolj kot zdaj veljalo, da nihče ne mara tarnavcev in slabovoljnežev. Odgovor na »Kako si?« mora biti »Super« ali pa vsaj »Dobro, hvala!«. A tudi dobrega je lahko preveč, še posebej, če ni iskreno. In pozitivnost, če je prisiljena, se kaj lahko sprevrže v svoje nasprotje – toksično pozitivnost, pred katero svarijo tudi psihologi.

***

Vsi vemo, da je pozitiven pogled na življenje koristen za telesno in duševno zdravje. Da so optimistični ljudje bolj privlačni in bolj zadovoljni. To kažejo tudi resne raziskave. A pozitiva in optimizem morata biti iskrena in občutena. Ljudje, ki so iskreno taki, vedo, da življenje ni vedno pozitivno. Ne bojijo se biti kdaj žalostni ali jezni in to pokazati. Vsi imamo boleča čustva in izkušnje. Čeprav so ta praviloma neprijetna, jih je treba občutiti in se z njimi spoprijeti odkrito in pošteno, jih predelati in pustiti za sabo. Če pa jih potlačimo, na silo poskusimo odgnati in biti vedno super in brez problemov, to vodi v nevrotičnost, odtujenost in občutek nerazumljenosti. Zatiranje lastnih čustev je namreč kratkoročna rešitev z dolgoročnimi posledicami. Sčasoma postane enostavno zavirati ne samo negativna čustva, kot je žalost, ampak vse čustvene izkušnje, ki se zdijo nevarne, neprijetne ali neobvladljive. Na koncu lahko ne čutimo več niti pozitivnih občutkov, kot je veselje.

Shutterstock
Tudi dobrega je lahko preveč, še posebej, če ni iskreno.

Kaj je toksična pozitivnost? 

Toksična pozitivnost je prepričanje, da morajo ljudje ohraniti pozitivno miselnost, ne glede na to, kako huda ali težka je situacija. Ta strupena in škodljiva pozitivnost zavrača vsa težka čustva v korist vesele in pogosto lažno pozitivne fasade. Toksična pozitivnost odobrava samo dobre vibracije in zavrača vsa navidez negativna čustva. Z njo se ljudje odrečejo pristni podpori, ki jo vsi potrebujemo v težkih trenutkih.

Toksična pozitivnost ima lahko najrazličnejše oblike. Morda ste jo že srečali v katerem od naslednjih primerov. Ko se zgodi nekaj slabega, na primer izguba službe, lahko ljudje rečejo »Samo ostani pozitiven« ali »Poglej s svetle strani«. Čeprav so takšni komentarji pogosto namenjeni sočutju, lahko zaprejo pot vsemu, kar bi želeli povedati o tem, kar doživljate. Ali pa doživite neko vrsto izgube, servirano pa dobite, da se »vse zgodi z razlogom«. Morda vas kdo prepričuje, da je »sreča izbira«. To daje vedeti, da če čutite negativna čustva, ste sami krivi.

Shutterstock
Vsi imamo boleča čustva in izkušnje. Čeprav so ta praviloma neprijetna, jih je treba občutiti in se z njimi spoprijeti odkrito in pošteno, jih predelati in pustiti za sabo.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 26, 24. junij, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!