»Prvi vročinski val letos je trajal nekaj dni. Poletja v zadnjih letih so toplejša, temperature zraka so bile nadpovprečno visoke. Prognoze velikih centrov kažejo, da bo v Sloveniji letos poletje še toplejše in julij nadpovprečno topel,« za začetek pove dr. Andreja Sušnik, agrometeorologinja z Agencije Republike Slovenije za okolje.
Vroče, vroče
»Zaradi podnebnih sprememb se pričakuje, da bo v Sloveniji iz leta v leto več vročih dni – za vroč dan se šteje, ko je temperatura nad 30 stopinj Celzija – in projekcije kažejo, da bo tudi vročinskih valov zagotovo več. Tedaj se najbolj ogrejejo urbana središča, osrednja Slovenija in jugovzhodni del. Lani smo imeli v Ljubljani štiri vročinske valove, na Goriškem pa jih je bilo pet. Projekcije podnebnih sprememb za Slovenijo do leta 2070 kažejo, da bo lahko tudi od 8 do 22 več vročih dni v posameznem letu, vročinskih valov pa naj bi bilo od en do štiri več kot zdaj, močnejši bodo v mestih kot na podeželju.«
Spremljate biovreme?
»Vsakodnevno si je dobro pogledati napoved biovremena, ki jo najdete na spletni strani ARSO ali na modri strani za pametne telefone. V okviru tega je objavljena tudi napoved univerzalnega toplotnega klimatskega indeksa, ki pokaže, kakšen je toplotni napor ob določeni temperaturi za naše počutje. V teh dneh smo že bili v območju visokega ali celo zelo visokega vročinskega stresa. V mestnih središčih pa je bil toplotni napor še višji.«
Vročina, tihi ubijalec
»Taka vročina ima nevarne učinke na človeški organizem. Do pregretja ne sme priti. V vročih dneh se je zato treba izogibati napornemu delu in tudi izpostavljanju soncu med 10. in 17. uro. Ko so temperature nad 30 stopinj, ni primerno za telesne aktivnosti na prostem, to je treba jemati resno. Vročina je poleg slabega zraka tihi ubijalec. Najbolje se je umakniti na hladnejša območja, popiti dovolj vode in uživati lahko hrano. Pomembna je tudi zaščita pred sončnim sevanjem, s pokrivali, oblačili in kremo z zaščitnim UV-faktorjem. Prostore je v vročih dneh treba zračiti v hladnejših obdobjih dneva, okna odpirati ponoči in zjutraj, čez dan pa imeti rolete spuščene in okna zaprta. Previdnost velja tudi, če se odpravljamo na pot, saj lahko ostanemo v zastojih. Ne pozabimo, da vročina slabo vpliva tudi na živali in rastline.«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 26, 24. junij, 2024.