Če se sliši šum pri mladiču, je zadevo treba spremljati – pogosto pri mladičih šum na srcu tudi izzveni, ampak vseeno je dobro vedeti, za kakšne vrste napako gre. V primeru, da srčni šum ne izzveni do šestega meseca starosti in je pes brez kliničnih znakov, svetujemo kardiološki pregled, saj gre lahko za napako v razvoju, ki je lahko usodna, če ni operirana pravi čas. Če se pojavljajo klinični znaki, pa seveda svetujemo kardiološki pregled takoj.
Kadar je slišen šum na srcu pri odraslih psih, se prav tako svetuje kardiološki pregled.
Šum še ne pomeni bolezni
Kaj pa sploh je šum na srcu? To je poseben zvok, ki ga slišimo poleg normalnega bitja srca in nastane zaradi vrtinčenja krvi. Kri se vrtinči, ker se poveča hitrost pretoka zaradi spremenjenih zaklopk na srcu, zaradi različnih defektov v srcu ali nenormalnih povezav velikih srčnih žil.
Srčni šum se opredeli glede na slišnost na lestvici od 1 do 5. Včasih je tako blag, da ga komaj slišiš, včasih pa tako močan, da ga lahko začutiš, že če daš roko na prsni koš. Če ima pes srčni šum, še ne pomeni, da ima tudi odpoved ali bolezen srca, lahko pa vanjo vodi. Zato vedno, ko slišimo srčni šum, svetujemo, da se opravi specialistični kardiološki pregled, ki zajema ultrazvočni pregled srca, s katerim kardiolog preveri pretok krvi v srcu, kako delujejo zaklopke, zmeri debelino sten srca in s tem oceni, kakšno je stanje. Pregled je neinvaziven in ne zahteva sedacije, večina psov ga dobro prenaša – nekaj deset minut morajo ležati na posebni mizi, na boku, medtem ko veterinar z ultrazvočno sondo pregleduje srce.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 25, 18. junij, 2024.