Zgodbe

Sebastian Cavazza v novi vlogi: aktivist za Cerkniško jezero

Marija Šelek / revija Jana
25. 2. 2025, 06.02
Deli članek:

Bo Sebastian Cavazza s krajani preprečil gradnjo 17 hiš na poplavnem območju?

Mateja J. Potočnik
Sebastian Cavazza

V občini Cerknica želi investitor zgraditi 17 hiš, z možnostjo poznejših dodatnih gradenj na krasni lokaciji med Lipsenjem in Žerovnico. Krajani so se združili v civilni iniciativi Cerkniškega jezera ne damo!, saj so prepričani, da gre za izjemno naravno krajino, za varovano območje med Križno jamo in Cerkniškim jezerom, ter da načrtovana gradnja posega v varovano območje Nature 2000. Zato zahtevajo celovito presojo vplivov na okolje. Najbolj izpostavljen član civilne iniciative je igralec Sebastian Cavazza. Ni mu vseeno, kako brezobzirno pri nas kapital ruši vse pred seboj in se požvižga na strokovno presojo.

Igralec se je civilni iniciativi priključil, ko mu je znanka omenila, da naj bi v bližini vasi, kjer ima vikend, zidali novo naselje. Ko je soseda vprašal, kje nameravajo zidati, je izvedel, da na območju, ki nosi ledinsko ime Ponikve. »Že ime samo pove, da tam voda ponika. Kadar so hujši nalivi, pa se tam ustvari pravo malo jezero.«

Shutterstock
Cerkniško jezero


Kaj natanko se načrtuje na območju v bližini Lipsenja? Investitor je menda moral število hiš zmanjšati s 26 na 17.

Rečeno je bilo, da naj bi po sedanjem načrtu tam postavili 17 enot – verjetno bo šlo za dvojčke. Gradnja se bo začela, ko investitor pridobi gradbeno dovoljenje in ko občinski svet sprejme sklep o spremembi občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN). Na prvem branju so svetniki osnutek predloga že sprejeli.

Ste pomišljali oziroma tehtali svojo odločitev, preden ste se priključili civilni iniciativi Cerkniškega jezera ne damo?

Nisem pomišljal. Civilni iniciativi sem se pridružil predvsem zato, ker se zavzemamo za varovanje narave in ker od občine Cerknica in vseh drugih odločevalcev pričakujemo, da se za to mikrolokacijo izvede celovita presoja vplivov na okolje (CPVO). Občina je CPVO sicer že izvedla, vendar za širše območje celotne občine in pavšalno. Podobno pavšalni so bili tudi odgovori na naše pripombe pred sprejetjem sprememb OPPN. Imamo foto- in videogradivo, da je v jesenskem obdobju zopet poplavilo, in to ravno na območju, kamor naj bi se po predlogu OPPN umestilo čistilno napravo in transformator za elektriko. Občina vztraja, da so dotično območje v istem obdobju opazovali tudi sami ter da zastajanja vode niso opazili. Smešno! Moji sosedje, ki tam živijo, so me v začetku oktobra zjutraj klicali in mi poslali posnetke poplavljenega zemljišča. Ob tako radikalnem posegu v okolje bi tudi po mnenju strokovnjakov občina vsekakor morala izvesti CPVO. Ker take študije veliko stanejo, se verjetno išče način, kako strošek zaobiti.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 8, 25. februar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!