Krednemu odvajanju pripomore pitje zadosti vode (vsaj 1,5 l na dan), saj je vzrok za nastanek zaprtja dehidracija blata. Pomagajo tudi redno gibanje (vsaj eno uro hoje na dan), sproščanje (stres je vir prebavnih motenj) ter uživanje dovolj sadja in zelenjave (vsaj 400 g na dan).
Vsa ta hvalevredna naravna sredstva proti zaprtju pa so, žal, težje uporabna v starosti, ko je zaprtje najbolj razširjeno. Ni torej čudno, da večina starejših uživa odvajala – v domovih za ostarele kar 74 odstotkov stanovalcev. Z njimi sicer učinkovito izpraznimo črevo, a imajo tudi stranske učinke. Odvajalo je torej le izhod v skrajni sili.
Varnejši je klistir. To je povsem naraven postopek, ki ga poznajo tudi nekatere ptice. Dolgokljune ptice, ki preletijo Atlantik, postanejo med potjo zaprte. Na Floridi s kljunom zajamejo vodo in si jo vbrizgajo v zadek. Blatu pač vrnejo to, kar mu pri zaprtju manjka: vodo. To je tudi bistvo klistirja: skozi anus vbrizgamo vodo v debelo črevo, zastalo suho blato se razmoči in izloči.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 39, 24. september 2024.