To trajno zelišče izvira iz Evrope in severne Afrike, razširilo pa se je vsepovsod. Samoniklo raste na suhih travnikih in ob robovih njiv tudi v Sloveniji. Ker jo v naravi zlahka spregledamo in zato težko najdemo, si jo posadimo na vrt. Potrebuje sončno lego, uspeva pa v vsaki zemlji.
ZDRAVILO
Zdravilni del rastline so poganjki z listi, nabiramo tudi cvetne vršičke. Najprimernejši čas za to je poleti in zgodaj jeseni. Uporabna je tako sveža kot posušena rastlina.
Tradicionalno črno meto priporočajo za zdravljenje prehlada, kašlja in vseh pljučnih težav. Pravijo, da pomaga odpraviti črevesne zajedavce.
Pripravljamo jo kot čaj oziroma poparek pri kašlju in vnetju pljuč. Skupaj z izopom, žajbljem in timijanom pripravimo poparek za grgranje, s katerim lahko ublažimo bolečine pri vnetem grlu.
Črna meta je bila kot zdravilna rastlina izredno cenjena že v antičnih časih, nato je šla nekoliko v pozabo, vendar jo zdaj spet bolj cenijo in uporabljajo, saj so sodobne raziskave potrdile njene izredne zdravilne lastnosti. Je eno najboljših protibakterijskih zelišč, ki učinkuje na vse bakterije, ki napadajo sluznice. Po nekaterih raziskavah učinkuje tudi proti odporni bakteriji MRSA. Nanjo sem tudi sama čisto pozabila, čeprav bi bila gotovo učinkovita tudi pri covidu, glede na to, da jo je ljudsko zdravilstvo tradicionalno uporabljalo pri kašlju, katarju, pljučnih obolenjih in v vseh primerih, ko želimo dihala očistiti pretirane zasluzenosti.
Glede na to, da ta virus še vedno kroži in nas jeseni menda čaka nova različica, priporočam, da se na to skromno rastlinico spomnite, če zbolite. Vsem, tako šolarjem kot odraslim, sploh pa starejšim, priporočam, da zdaj ko se poletje izteka, izvedejo kuro s čajem črne mete in tako prečistijo pljuča in dihala zastaranih sluzi in jih spravijo v kar najboljšo zdržljivost pred zimo.
Črno meto so priporočali starim ljudem, ki imajo zasluzena pljuča, dolgo ležijo in se ne morejo prav izkašljati. Sama bi dodala, da naj po njej posežejo tudi kadilci in si tako pomagajo, če se že ne morejo odpovedati kajenju. Prodre globoko v pljuča in jih očisti. Pravijo, da pomaga tudi pri astmi.
Preventivno si pripravimo čaj oziroma poparek iz črne mete. Kura naj traja dva tedna, vsak dan spijemo skodelico ali dve tega čaja.
Čaj iz črne mete za čiščenje pljuč
Sestavine:
- 1 žlička sesekljanih suhih listov črne mete ali 2 žlički sveže
- 1 skodelica vrele vode
- 1 žlička medu
Priprava: z vrelo vodo prelijemo zelišče. Pokrijemo in po 5–10 minutah precedimo. Lahko posladkamo z medom, pijemo mlačno po požirkih.
Če čaj uživamo preventivno v obliki kure, popijemo eno do dve skodelici na dan, za kurativo pa vsaj tri. Otrokom do desetega leta starosti damo pol do eno skodelico dnevno in zanje uporabimo pol žličke suhega zelišča na skodelico vodo. Če se jim zdi čaj pregrenak, ga dodatno sladkamo z medom.
Čaj s črno meto in ingverjem
Pripravimo si ga ob prvih znakih prehlada. Pomaga tudi pri prebavnih težavah, zgagi.
Sestavine:
- 15 g svežih listov črne mete (posušene damo pol manj)
- 1 žlička ingverja v prahu
- 600 ml vrele vode
Priprava: liste grobo sesekljamo, primešamo ingver v prahu in prelijemo z vrelo vodo. Po 5 do 7 minutah precedimo. Po okusu lahko posladkamo z medom. Pijemo toplo.
In še lastnost, ki jo pri rastlinah najbolj cenim in ki je ne doseže nobeno farmacevtsko zdravilo, to je sposobnost uravnavanja delovanja organov in organskih sistemov. Črna meta uravnava prebavo in izločanje. Pomaga tako pri driski, ki jo blago zaustavlja, kakor pri zaprtju. V obeh primerih pijemo od 3 do 5 skodelic njenega čaja na dan.
Okus črne mete je aromatičen in grenek, a se da zdržati in kljub grenkobi ni neprijeten.
Črna meta in med
Po starodavnem receptu 9 listov črne mete drobno sesekljamo in zmešamo z žlico medu. Počasi ližemo. Pomembno je, da zaužijemo takoj ob prvih znakih prehlada, pri bolečem grlu in kašlju.
Sirup s črno meto
Pa še recept za sirup s črno meto. Meni se zdi prav okusen, zaradi vseh zelišč in začimb pa je tudi zelo zdravilen. Priporočajo ga ob prehladih, virozah, kašlju. Če kakšne izmed sestavin nimate, jo pač izpustite.
Sestavine:
‒ 1 skodelica posušenih jagod črnega bezga
‒ ½ skodelice rožlinove korenine ali cvetov in listov
‒ 12g astragalusove korenine
‒ 6 cimetovih palčk
‒ 12 g posušenega ingverja
‒ 1 žlica klinčkov
‒ 10 plodov zvezdastega janeža
‒ 8 skodelic vode
‒ 1/2 skodelice črne mete
‒ 1/2 skodelice cvetov, listov, in če imate, korenin ameriškega slamnika
‒ 2 skodelici medu
Priprava: Vse sestavine damo v lonec z vodo in pokrito kuhamo pol ure. Nato odstavimo in pustimo, da se ohladi. Precedimo skozi cedilo in krpo. V dobljeno tekočino vmešamo dve skodelici medu. Hranimo v hladilniku.
Jemljemo preventivno 1 do 2 žlički na dan. Če pa nas kaj 'grabi', vzamemo vsaki dve do tri ure po eno žličko.
PREHRANA
Zaradi grenčin, ki jih vsebuje, ugodno deluje na prebavo, dodajamo jo v številne zeliščne likerje. Črna meta je tudi ena izmed 56 zelišč, ki jih namakamo v alkoholu za zeliščni liker jägermaister.
Pospešuje prebavo. Včasih so jo v obliki poparka ali tinkture dajali bolnikom, ki po bolezni niso imeli apetita.
Za prehlad priporočajo bombončke iz črne mete in sirup, kar je še posebej všeč otrokom.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 36, 5. september, 2023.