»Mikroklima v čebelnjaku nadvse ugodno vpliva na zdravljenje dihal in duševno počutje. V Sloveniji in skoraj vseh drugih evropskih državah, kjer je čebelarstvo dovolj razširjeno, so v čebelnjake postavili apiterapevtske komore. V njih lahko obiskovalci s posebnimi maskami skozi cevke vdihavajo zrak iz panjev. Zdravilni učinki na dihalne organe so najboljši v obdobju čebelje paše, ko je zrak napolnjen z eteričnimi olji iz zorečega medu,« je povedal prim. Peter Kapš, dr. med., avtor dvajsetih knjig, čebelar in proučevalec apiterapije.
Kako poteka zdravljenje v apikomori? »Gre za zaprt prostor, v katerem obiskovalec stoji, sedi ali leži za odprtim panjem s čebelami in vdihava hlape. Prostor je lahko različno urejen, vendar vedno tako, da med inhalacijo v apikomori ni možnosti za čebelje pike. Med vdihavanjem hlapov blagodejno učinkuje aerosol, ki vsebuje eterična olja, flavonoide – torej antioksidante, med, cvetni prah in propolis ter druge zdravilne snovi. Čebele s krili povzročajo v panju ventilacijo in vse te zdravilne snovi razpršijo v zrak.«
Najprej desenzibilizacija! To pomaga predvsem pri boleznih dihal. »Če gre za alergije na cvetni prah, moramo bolnika najprej testirati in nato desenzibilizirati s postopnim povečevanjem količine zaužitega cvetnega prahu. O tem je bilo veliko raziskav in ugotovili so, da je pri preobčutljivosti na cvetni prah najbolje začeti z manjšimi odmerki, vendar vedno po posvetu z zdravnikom pulmologom. Eno žličko cvetnega prahu s področja, kjer je človek doma, se raztopi v enem decilitru vode in nato to popijemo. To nadaljujemo en teden, vsak dan, in se opazujemo, ali telo terapijo dobro prenaša. V drugem tednu se odmerek poveča na dve žlički cvetnega prahu na dan. Vztrajamo najmanj dva meseca, da se alergija na cvetni prah zmanjša. Raziskave so pokazale, da je to uspešno pri 60 do 80 odstotkih alergikov na cvetni prah. Šele nato lahko začnemo izvajati zdravilno apiterapijo v čebelnjaku. Začnemo s pet minut trajajočim vsakodnevnim bivanjem, nato ga vsak teden podaljšujemo za pet minut, dokler ne dosežemo ene ure. Če bolnik – na primer astmatik ali pa bolnik s kronično obstruktivno pljučno boleznijo – nima alergijskih težav, naj terapijo in tovrstne inhalacije izvaja vse poletje in jesen. S terapijo v čebelnjaku si okrepimo tudi imunski sistem, zdravimo stres, splošna alergična stanja, nespečnost, depresije, nevrotične motnje in številne druge bolezni. Terapija v čebelnjaku je nasploh zelo sproščujoča.«
Več v reviji Zarja št. 14, 2. 4. 2019.