Jana
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Nega las po poletju


Jana
24. 8. 2011, 13.18
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Več časa ko ste preživeli na soncu in v vodi in manj ko ste namenjali pozornosti zaščiti las, neprijetnejše so posledice dopusta. Vlaga, sončni žarki in kisik so vaše lase poškodovali, obledeli so in izsušeni. Če ste med tistimi, ki imate že po naravi bolj suhe lase ali si jih barvate, je še toliko večja verjetnost, da je poletje pustilo močne sledi na njih. Skrajni čas je torej, da se jim posvetite in jim povrnete zdravje in sijaj.

Nega las po poletju
Več časa ko ste preživeli na soncu in v vodi in manj ko ste namenjali pozornosti zaščiti las, neprijetnejše so posledice dopusta. Vlaga, sončni žarki in kisik so vaše lase poškodovali, obledeli so in izsušeni. Če ste med tistimi, ki imate že po naravi bolj suhe lase ali si jih barvate, je še toliko večja verjetnost, da je poletje pustilo močne sledi na njih. Skrajni čas je torej, da se jim posvetite in jim povrnete zdravje in sijaj.

Las je sestavljen iz lasnega stebla in lasne korenine; steblo sestavljajo sredica, skorja in povrhnjica. Povrhnjica je sestavljena iz šestih do osmih slojev celic, ki spominjajo na luske in potekajo od korenine do konca lasu. Pri zdravem lasu se plasti lusk, ki sestavljajo lasno povrhnjico, tesno prilegajo druga drugi, zato ima ta gladko površino, kar lasem daje lesk. Sonce, onesnaževanje, veter, barvanje, beljenje in trajna pa uničujejo zaščitni sloj las in jih izsušujejo. Luske se »odlepijo« ena od druge, las postane tanek, lomljiv, izgubi sijaj in naravno prožnost. Tip las in lasišča močno vpliva na to, kakšni bodo vaši lasje po poletju.

Tisti, ki imajo mastno lasišče, jim ga sonce in morje ne izsušita močno, najbolj poškodovani so tanki lasje, taki, ki so kemično obdelani, ter skodrani lasje, ki so že sami po sebi bolj suhi.

Čim manj mehanske in kemične obdelave


Že tako poškodovani in izsušeni lasje res ne potrebujejo še obdelave s sušilnikom, likalnikom, kodralnikom ali kemičnimi pripravki, ki lase ravnajo, kodrajo ali oblikujejo. Tudi barvanje poleti ni priporočljivo, a verjetno boste tukaj potegnili črto. Poskusite pa vsaj zamenjati agresivne barve za naravnejše izdelke ali pa se – če se ne kopate vsak dan, seveda – odločite za preliv namesto obstojne barve.
Prava prehrana
Veliko dobrega boste za svoje lase naredili tudi s pravilno prehrano, ki naj jo sestavljajo ribe in morski sadeži, perutnina, nemastna govedina in teletina, stročnice, jajca,  posneto mleko in mlečni izdelki, olja – repično, sončnično, sojino, olivno, koruzno –, korenje, marelice, melona, špinača, paradižnik, buče,  agrumi, jagode, kivi, peteršilj, paprika, brokoli, krompir, pšenični kalčki, stročnice v zrnju in zelena listnata zelenjava. Dobrodošla sta tudi magnezij in selen (če ne marate hrane, ki ju vsebuje, si pomagajte z vitaminskimi dodatki) in dobro staro zdravilo za lase – pivski kvas.

Kupljena in domača nega


Kadar imate poškodovane lase, je zelo pomembno, da izbirate prave izdelke, ki so namenjeni obnavljanju lasne strukture in negi lasišča. Šamponi, maske in balzami, ki jih navadno uporabljate, za poškodovane lase preprosto ne bodo dovolj hranilni in vlažilni. Izberite kakovostno in čim naravnejšo kozmetiko in lasem privoščite nego od dva do trikrat na teden. Med umivanjem lasišče temeljito zmasirajte z blazinicami prstov, da boste spodbudili kroženje krvi, to bo blagodejno delovalo na lasne mešičke, zaviralo izpadanje las in pospešilo njihovo rast. Oslabljeni in poškodovani lasje so že sami po sebi šibki in lomljivi, zato z njimi ravnajte previdno, tudi kadar so mokri. Kadar lase umijete, jih z brisačo ne drgnite, temveč jih le rahlo popivnajte.

Prva pomoč iz narave

Po umivanju lase splaknemo z rastlinskim poparkom. Glede na težavo se odločimo med naslednjimi zelišči:
regratovi cvetovi – proti prhljaju in za obnavljanje las;
kopriva – proti mastnemu lasišču;
cvetovi vrtnice – dajo lasem lesk;
žajbljevi listi – proti rahlim vnetjem, za razdraženo lasišče in proti prhljaju;
kamilični cvetovi – proti mastnim lasem, kamilica pomirja, osvežuje in rahlo posvetli svetle lase.

K lepimi lasem pomagajo tudi olja, saj z njimi lahko obnovimo prizadete konice. Če pa so te že razcepljene, ne bo šlo drugače, kot da jih postrižemo. Redno striženje konic je tudi drugače eden najboljših receptov za lepe lase. Izsušene konice pa lahko obnovimo z oljnimi oblogami. V ta namen lahko uporabimo olivno, avokadovo ali mandljevo olje.

Oljno oblogo pripravimo tako, da rastlinsko olje pogrejemo. Lase prekrijemo s plastično čepico, to pa še s frotirasto brisačo. Obloga naj učinkuje čim dlje, lahko tudi čez noč. Pripravite pa se, da boste lase po njej umivali dvakrat.

Če imamo prhljaj in zelo suhe, trde in neukrotljive lase, olje vmasiramo. Nato moramo lase umiti dvakrat.

cloud

Trenutno

10 °C

Oblačno

ponedeljek, 28. 4

Delno oblačno

6 / 19 °C cloud-sun

torek, 29. 4

Delno oblačno

8 / 21 °C cloud-sun

sreda, 30. 4

Jasno

9 / 22 °C sun-bright

7-dnevni obeti


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.