Mnenja

Melania kot fenomen

Jana Valenčič / kolumna Londonsko pismo
2. 2. 2025, 08.00
Deli članek:

Ženska si zasluži spoštovanje. Pa Slovenija to dojema? »Dela, kar hoče,« je mlačno, brez entuziazma rekel nekdo, ki naj ostane anonimen.

Profimedia
Melania Trump

To kolumno sem zastavila nekaj ur po Trumpovi inavguraciji. Zaslonček mojega mobilca so obletavale novice, da je Melania Trump (MKT) za zbiralce izdala svoj meme $Melania, obliko kriptovalute (melaniameme.com).  Spomnile so me na trenutek, ko se je princesa Diana, mislim, da v Washingtonu, prikazala z novo pričesko. Fotografijo so objavili vsi pomembni mediji, Financial Times celo na naslovnici. Priznanje, da princesa ni le soprogov privesek in krma za tabloide. Diana se je izkazala kot enakovredna, samostojna in vplivna akterka. Mediji so jo začeli jemali resno. Dopuščam, da se je MKT potrdila že prej, pa je moj radar ni zaznal.

V nasprotju s princeso Diano, rojeno z zlato žlico, pa se zanjo ni dobro končalo, je MKT »made of sterner stuff«. Cambridge Dictionary izraz tolmači s »krepka, odločna, vztrajna, sposobna premagovanja ovir, emocionalno in moralno močna«. Resna. Mogoče s kančkom smisla za humor? Vir njenega stratosferskega uspeha so talent, urejeni možgani, vztrajnost, ambicija, predvsem pa trdo delo. Ženska si zasluži spoštovanje. Pa Slovenija to dojema? »Dela, kar hoče,« je mlačno, brez entuziazma rekel nekdo, ki naj ostane anonimen.

Moje področje je podoba držav, specializacija posameznik in mednarodni odnosi. Med podiplomcem iz mednarodnih odnosov na LSE (London School of Economics) sem bila pobudnica in organizatorka pionirske konference The Image, the State and International Relations (podoba, država in mednarodni odnosi), teoretične podlage za pripoznanje »soft power« (mehka moč) kot področja zunanje politike. Majhnim državam omogoča vpliv, ne da bi bile gospodarsko, politično ali vojaško pomembne. Prijazni PR zunanje politike. Z Alanom Chongom sva uredila »proceedings«, knjižico s prispevki s konference (LSE, EFPU working papers, no. 2001/2, ISBN: 0753014564). Zaradi avtorskih pravic ni na spletu, je pa v univerzitetnih in podobnih knjižnicah sveta, tudi v knjižnici predsednika RS (sem jo dostavila). Celo v Library of Congress so jo zaznali. Alan je postal profesor na Univerzi v Singapurju, mene so še leta vabili na konference. Počaščena, ampak se ne ukvarjam več s tem.

montaža: Vesna M.
Janino pismo iz Londona

Kot strokovno usposobljena trdim, da je MKT že s tem, da je, najmočnejše orožje slovenske »soft power« doslej in po možnosti vseh časov. Na ameriških univerzah imajo doktorate iz »swiftonomics«, vpliva Taylor Swift na gospodarstvo. Pričakujem »melanianomics«, ker je očitno, da MTK svojo pravo kariero šele začenja. Vlogo POTUS-ke bo opravila brezhibno. Nadgradila bo svoj status poslovne ženske. Bela hiša ni slaba odskočna deska in domnevam, da jo bo DJT podpiral. Njegovemu egu bo godilo, da nima samo »trofejne žene«, to ima lahko vsakdo z nekaj pod palcem. Nima pa vsakdo svetovno občudovane druge polovice s prepoznavno zaščitno znamko. (Musk že ne). MKT ne bo Musk v krilu, lahko pa gre v tej smeri. Če hoče.

Mimogrede. Elon Musk, kaj veste o njegovih ženah? Dvakrat poročen, vsaj dvanajst otrok s tremi ženskami. Nobena ni svetovna znamka. Edina in najpomembnejša stalnica v njegovem življenju je W. Maye Musk, njegova mama.

MKT Slovenije ne potrebuje, lahko pa ji, posameznici v mednarodnih odnosih, izkažemo spoštovanje s himno zanjo. Najpopularnejša nizozemska nogometna himna We love Orange (kraljevsko družino) ima za podlago starodaven, po vsem svetu znan škotski napev Auld Lang Syne (za stare čase). Original na www.youtube.com/watch?v=Al7ONqrdscY v izvedbi Roda Stewarta.

Kolumna je objavljena v reviji Jana, št. 4, 28. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!