»Vpis v kmetijske šole bo boljši, ko se bo kmetovanje bolj splačalo.«
Kaj narediti, da bo poklic kmeta postal mladim bolj atraktiven in se bodo v večjem številu vpisovali v kmetijske šole, ne pa da se v posamezne izobraževalne programe, ki jih razpisuje osem slovenskih srednjih kmetijskih šol, vključi zgolj peščica dijakov? Kako programe izboljšati in posodobiti, pridobljeno znanje pa učinkovito prenesti v prakso? To je le nekaj vprašanj, na katera so skušali odgovoriti udeleženci okrogle mize o mladih v kmetijstvu.

Na šolskem posestvu na Turniščah sta jo organizirala Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo in ptujski zavod Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, nanjo pa med drugimi povabila tudi Natašo Kranjc s šolskega in Aleša Irgoliča s kmetijskega ministrstva. Ravnateljica šole Darja Harb je v uvodu predstavila nezavidljiv položaj glede vpisa v kmetijske programe. »Kljub častitljivi tradiciji zanimanje za kmetijske poklice upada, ne le na Ptuju, ampak po vsej Sloveniji, zato nas skrbi, kaj nam prinaša prihodnost, če tega trenda upadanja ne bomo ustavili in obrnili v drugo smer. Vsi deležniki: šole, zbornica, ministrstvo moramo stopiti skupaj in ugotoviti, kateri koraki so potrebni, kaj moramo spremeniti in na kakšen način spodbujati primarno kmetijsko dejavnost, da bodo mladi v njej prepoznali dodano vrednost in svoj potencial.«
Da kmetje radi tarnajo, se je strinjal Roman Žveglič, prvi mož KGZS. Glede večjega vpisa v kmetijske šole pa nalil čistega vina. »Vpis bo boljši, ko se bo kmetovanje bolj splačalo. Dejstvo je, da se v kmetijske programje vpišejo mladi, ki želijo prevzeti kmetijo, in tisti, ki nimajo kam drugam. Tudi sam sem se pred leti odločil, da bom kmet, ker nisem imel boljše poslovne priložnosti,« je bil iskren. »Imamo družbeni konsenz, da mora biti hrana poceni, a na koncu gre nizka cena izključno na račun kmeta. Menim, da šole glede opremljenosti ne bodo mogle iti v korak z najsodobnejšimi kmetijami, zato bi bilo slednje smiselno vključiti v izobraževalni proces.«
Diapozitivi nimajo več kaj iskati v šoli
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se