Polnoleten dijak staršem lahko prepove vpogled v ocene, opravičila si bo pisal kar sam
Z novim šolskim letom, od ponedeljka naprej, se začnejo uporabljati novi pravilniki, ki bodo v srednjih šolah prinesli množico pomembnih novosti. Številni so prepričani, da dajejo dijakom preveč pravic; polnoletni si bodo namreč opravičila pisali kar sami, starši vpogleda v njihove ocene brez njihovega soglasja ne bodo imeli, manj možnosti za izrekanje vzgojnih ukrepov dijakom, ki se neprimerno obnašajo, pa bodo odslej imeli tudi učitelji.

Z novim šolskim letom bodo v veljavo stopile spremembe nekaterih pravilnikov na področju srednjega šolstva in dijaških domov, na podlagi sprememb Zakona o gimnazijah in Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju. Spremembe so med drugim posledica uveljavitve Evropske uredbe o varstvu osebnih podatkov (GDPR). „Novost na področju šolske zakonodaje je v tem, da je v novelah Zakona o gimnazijah in Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju, ki med drugim urejata tudi pravice in dolžnosti dijakov, razmerje med polnoletnimi dijaki in starši bolj jasno izpostavljeno,“ so strnili na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Pravilnika sta v veljavo sicer stopila že pred meseci, a se začneta uporabljati z novim šolskim letom. Šole imajo tri mesece časa, da tudi notranje akte uskladijo z določili pravilnikov.
Več pravic polnoletnim dijakom
Sodeč po odzivih šolnikov, pričakovanja večine učiteljev in ravnateljev glede uvedbe sprememb, pa tudi nekaterih staršev, niso optimistična. Postavljena je namreč nova, jasna ločnica med mladoletnimi in polnoletnimi dijaki. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je s sprejetjem pravilnikom postavilo povsem nov mejnik ter spremenilo tudi razmerja med polnoletnimi srednješolci v odnosu do njihovih staršev in učiteljev.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se