Novo mesto najmanj za šport med vsemi mestnimi občinami

##IMAGE-3353313##
V športni zvezi Novo mesto ugotavljajo zaskrbljujoče dejstvo, da je denarja iz proračuna mestne občine iz leta v leto manj ne le nominalno, ampak se vztrajno manjša tudi delež denarja, namenjenega šport v okviru proračuna. Na sredini skupščini, ki so se je udeležili predstavniki desetih novomeških športnih društev se je živahna razprava razvila šele pri točki razno, kot navajajo v sporočilu za javnost, pa so na temelju razprave sprejeli tudi več sklepov.
Zaskrbljujoče je dejstvo, da se proračunska sredstva (v odnosu na proračun in nominalno) za šport, še nadalje krčijo. S tem je resno ogroženo predvsem redno delovanje društev in delo z mladimi. Kar v luči vedno težjega pridobivanja sponzorjev in donatorjev, povzroča vse večje zagate zagnanim delavcem po klubih. V oči pa bode, da je Mestna občina Novo mesto prepričljivo na zadnjem mestu med primerljivimi mestnimi občinami po odstotku proračuna namenjenega za šport. Prav tako pa je tudi na repu med vsemi občinami, ker jo, sicer finančno bistveno šibkejše občine, marsikje tudi nominalno prekašajo. Prav tako ne gre pozabiti, da spada Mestna občina Novo mesto med finančno najmočnejše v Sloveniji, kamor spada tudi po športni razvitosti, navkljub mačehovskemu odnosu do športa.
Na področju vlaganja v športno infrastrukturo je sicer viden napredek, a žal brez strokovne osnove in mimo tovrstnega temeljnega akta, sprejetega na občinskem svetu pred leti, ki so ga sestavili izbrani strokovnjaki.
Skrb vzbujajoče je tudi dejstvo, da Mestna občina Novo mesto (kot edina mestna občina v Sloveniji) še vedno ni objavila javnega razpisa za financiranje na področju športa v letu 2014 in s tem dodatno ogroža delo klubov, ki so od tovrstnega financiranja odvisni. Tako naj bi bila zopet, tudi letos (že sicer nizka), ta sredstva še dodatno znižana, kar je nepredstavljivo glede na velikost občine, število športnih društev in število članstva v teh društvih. Poleg tega, da so letna sredstva, ki jih klubi prejmejo od Mestne občine za svojo dejavnost, praviloma nižja od stroškov najema športnih objektov v lasti Mestne občine Novo mesto. Torej velja trditev, da ostale občine (predvsem pa mestne) svojim klubom dodeljujejo sredstva za delovanje in omogočajo brezplačno uporabo občinskih športnih objektov. V naši občini pa klubi vzdržujejo športno infrastrukturo preko najemnin in za delovanje vedno globlje posegajo v žepe staršev. Prav tako je očitno, da to pomeni socialno diferenciacijo (da ne rečemo segregacijo), saj vedno več staršev ne zmore otrokom zagotoviti športnih aktivnosti, tako vedno več otrok ostaja prepuščeno cesti in njeni vzgoji.
"Člani Športne zveze Novo mesto se upravičeno sprašujejo, kolikšen je pomen te organizacije in športne stroke kot take, na nivoju Mestne občine nasploh. Ugotavljajo, da se velika večina pomembnih odločitev s področja športa pelje mimo Športne zveze Novo mesto, oziroma kompetentnih strokovnjakov. Tudi na nivoju države lahko rečemo, da ima OKS - združenje športnih zvez pomembno vlogo pri odločitvah in načrtovanjih, zato je nujno tako prakso zagotoviti tudi v Mestni občini Novo mesto," so zapisali v zaključku poročil.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se