Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Končno red: več pravic staršem dijakov in profesorjem


Dženana Kmetec
19. 6. 2019, 21.24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Septembra lani je začel veljati pravilnik, po katerem starši polnoletnih dijakov brez njihovega soglasja niso imeli pravice do vpogleda v ocene, tudi opravičila so si dijaki, starejši od 18 let, lahko pisali sami. Zdaj se ločnica med polnoletnimi in mladoletnimi dijaki briše. Po le enem šolskem letu se spreminjajo še nekatere druge določbe: ponovno se uvaja stopnjevanje vzgojnih ukrepov, učitelj pa bo dijaku zaradi neprimernega obnašanja lahko prepovedal prisotnost pri pouku. Doslej je bilo to možno le, če je ogrožal življenja.

1560957920_cg_solstvo_dijaki.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

V začetku tega meseca je vlada obravnavala in sprejela predlog novele Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju. „Ta med drugim izenačuje obravnavo mladoletnih in polnoletnih dijakov pri opravičevanju njihove odsotnosti od pouka ter staršem polnoletnih dijakov omogoča, da so seznanjeni s podatki o izobraževanju svojih otrok. Spreminjajo se tudi določbe o vzgojnem delovanju in o razlogih za izključitev dijakov,“ pojasnjujejo na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

Z novelo se urejajo različni sklopi: opravičevanje odsotnosti dijakov od pouka, vzgojno delovanje in možnost izključitve dijakov, posredovanje osebnih podatkov staršem polnoletnih dijakov in izredno izobraževanje.

Kot je znano, so po trenutno še veljavni zakonodaji polnoletni dijaki lahko sami opravičevali svojo odsotnost od pouka, mladoletnim pa so opravičila pisali starši. Po novem je obravnava vseh dijakov glede njihove odsotnosti od pouka enaka. S tem je ponovno uzakonjeno, da starši od šole lahko pridobijo osebne podatke o svojih otrocih v zvezi z izobraževanjem zaradi izvrševanja njihove zakonske dolžnosti preživljanja otrok v času izobraževanja. Po zakonu, ki ureja družinska razmerja, so namreč starši dolžni preživljati polnoletnega otroka do 26. leta, če se izobražuje. Starši imajo torej dolžnosti, ponovno pa tudi več pravic.

Profesorjem v roke dva ukrepa: prepoved prisotnosti pri pouku in izključitev iz šole po četrtem ukoru

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.