Delavci v vročini na milost in nemilost prepuščeni delodajalcem
Ob četrtem letošnjem vročinskem valu, zaradi katerega so na Agenciji za okolje celo izdali opozorilo o visoki stopnji ogroženosti zaradi toplotne obremenitve, so številni sindikati in mediji delodajalce pozivali k uvedbi posebnih ukrepov. Preverili smo, kaj o tem pravi slovenska zakonodaja, predvsem pa, kako črko zakona prenesti v resničnost.

Pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih določa, kaj vse morajo delodajalci upoštevati pri načrtovanju, oblikovanju, opremljanju in vzdrževanju delovnih mest, med drugim je določena tudi temperatura. »Delodajalec mora zagotoviti, da temperatura zraka v delovnih prostorih med delovnim časom ustrezafiziološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in fizične obremenitve delavcev pri delu, razen v hladilnicah, kjer upošteva kriterije za delo v mrazu,« piše v 25. členu pravilnika.
Izjema so tudi t. i. 'vroči delovni prostori', kjer so temperature zaradi delovne opreme, potrebne za izvajanje delovnega procesa (npr. peči), lahko višje. Delodajalci morajo sicer v tem primeru poskrbeti, da temperatura zraka v pomožnih prostorih (hodnikih in stopniščih) ni višja od 20 stopinj Celzija. Za vse ostale delovne prostore velja, da temperatura zraka ne sme presegati 28 stopinj Celzija. Na Inšpektoratu RS za delo (IRSD) so pojasnili, da je ta meja »določena pri običajnih okoljskih toplotnih razmerah in dolgoletnih temperaturnih povprečjih«. Pravilnik sicer določa tudi zahteve glede prezračevanja delovnih prostorov, njihove vlažnosti itd.
Ukrepi niso opredeljeni
Dolžnosti delavcev
Delavci na prostem na papirju tako zaščiteni, da sploh ne delajo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se