Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Črnomaljski Secop v likvidaciji še letos ob skoraj vse zaposlene


STA
10. 3. 2015, 13.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

secop_vlasic.jpg
R. V., arhiv DL
Secop (Foto: R. V., arhiv DL)

##IMAGE-3658559##

V družbi Secop Kompresorji v likvidaciji se bodo aprila preselili v nove črnomaljske pisarne in s tem zapustili prostore nekdanjega Danfossa, ki je leta 2010 zaposloval 1100 ljudi. V Secopu so leto začeli z nekaj manj kot 20 zaposlenimi, v prihodnjih mesecih bo odšla še večina teh. V drugi polovici leta bodo delovali le še z nekaj zaposlenimi.

Nekdanji direktor družbe Secop Kompresorji in njen likvidacijski upravitelj Iztok Virant je povedal, da bo podjetje za svoje operativno delo do konca junija potrebovalo le še približno 20 zaposlenih, nato pa še manj.

Sicer se Secopovi strokovni sodelavci in svetovalci - potem ko so decembra lani prenehali s proizvodnjo in svoje zadnje stroje preselili na Slovaško, proizvodno halo pa januarja predali lastniku oz. družbi Akrapovič - ukvarjajo s prenosom tehnologije in z vpeljevanjem slovaške proizvodnje. V drugi polovici leta bodo prenehali tudi s to dejavnostjo.

Secop v likvidaciji je s svojimi drugimi dejavnostmi prenehal, ko ne bo več potrebe po vpeljevanju slovaške proizvodnje, pa bo podjetje nadaljevalo le s kakšnima dvema zaposlenima, ki se bosta znotraj krovnega koncerna na strokovni ravni ukvarjala z raznimi projekti v tujini.

Predvidoma v drugi polovici leta v določenem smislu pričakujejo tudi konec postopka likvidacije, sicer pa bo podjetje kot pravna oseba še ostalo. S Secopovo dosedanjo dejavnostjo je tako konec, je še dodal upravitelj, ki kot glavni razlog za likvidacijo družbe navaja neprimerljivost slovenskih proizvodnih stroškov.

Družba Secop Kompresorji, ki je od začetka preteklega leta v likvidaciji, ob začetku likvidacijskega postopka pa je zaposlovala približno 360 ljudi, je nasledila proizvodnjo podjetja Danfoss Compressors, ki je leta 2010 v Črnomlju zaposlovalo 1100 ljudi. Nemški finančni holding Aurelius, ki je leta 2010 prevzel vse poslovne dejavnosti podjetja Danfoss Household Compressors v Nemčiji, na Kitajskem, Slovaškem in v Sloveniji, pa je družbo preimenoval v Secop.

V črnomaljskem Secopu so nato aprila 2011 napovedali, da nameravajo nemški lastniki odpustiti približno 650 delavcev in njegovo proizvodnjo postopoma preseliti na Slovaško, po pogajanjih s sindikatom pa so se dogovorili, da bodo odpustili 440 delavcev.

Prestrukturiranje podjetja so končali leta 2012 in takrat napovedali, da bodo proizvodnjo v Sloveniji nadaljevali s približno 500 zaposlenimi. Iskali so tudi strateške partnerje, zaradi prenosa pretežnega dela svoje proizvodnje v povezano podjetje v slovaške Zlate Moravice pa so se njegovi lastniki konec leta 2013 odločili za likvidacijo črnomaljskega Secopa.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.