Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Center za socialno delo z novim letom enotna vstopna točka


STA
4. 12. 2011, 10.35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

vloga.jpg
J. A., arhiv DL
Odslej obstaja enota vloga za vse socialne prejemke. (Foto: J. A.)

##IMAGE-3434516##

Po novi socialnovarstveni zakonodaji, ki se bo začela uveljavljati z novim letom, bodo nekatere socialne pravice prenesene iz pokojninskega v socialnovarstveni sistem. Center za socialno delo pa bo postal enotna vstopna točka. V nekaterih primerih je treba vlogo oddati že v decembru, opozarjajo na ministrstvu za delo.

V skladu z zakonom o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev bo treba vse pravice uveljavljati na centru za socialno delo. Ko bo prvič odločal o kateri koli pravici po novem zakonu, bo preveril tudi, ali in v kakšni višini je posameznik upravičen do vseh drugih pravic in subvencij, do katerih je bil do takrat upravičen na podlagi drugih odločb. Pravice iz javnih sredstev po novem zakonu se bodo v tem primeru priznale z dnem, ko začne veljati tista pravica, zaradi katere je center odločal po novem zakonu.

Večina pravic, ki jih oseba že ima, ji velja do izteka veljavnosti odločb. Lahko pa v decembru odda novo vlogo. V tem primeru bo center o vseh pravicah, ki jih doslej že prejema, odločil po novem zakonu. O nekaterih pravicah bo odločil po uradni dolžnosti, tako da ji ni treba storiti ničesar.

Nekateri morajo vlogo oddati že v decembru

Vlogo morajo v decembru oddati tisti, ki želijo katero od pravic uveljavljati prvič oziroma na novo, tisti, ki želijo s 1. januarjem 2012 uveljavljati znižano plačilo vrtca, in tisti, ki imajo pravico do otroškega dodatka priznano samo do konca decembra in želijo ta dodatek prejemati neprekinjeno tudi po tem datumu.

Nekatere pravice se bodo preoblikovale

Z uveljavitvijo nove zakonodaje bo državna štipendija za dijake, mlajše od 18 let, v mirovanju. Družine z dijaki do 18. leta starosti pa bodo lahko ob izpolnjevanju pogojev dobile višji otroški dodatek.

Z uveljavitvijo nove zakonodaje, torej s 1. januarjem 2012, državne pokojnine kot samostojnega prejemka ne bo več. Dosedanji prejemniki državne pokojnine bodo lahko ob izpolnjevanju pogojev prejemali denarno socialno pomoč in oziroma ali varstveni dodatek. Center za socialno delo bo preračune opravil po uradni dolžnosti in vsem dosedanjim prejemnikom državne pokojnine v treh mesecih po uveljavitvi nove zakonodaje izdal odločbe.

Premoženje se bo upoštevalo bolj kot do zdaj

Z novim zakonom o socialnovarstvenih prejemkih se noben prejemek ne znižuje. Zvišuje se otroški dodatek za dijake do 18. leta starosti, zvišujeta se denarna socialna pomoč in varstveni dodatek. Vendar pa se bo pri odločanju o pravicah bolj kot doslej upoštevalo premoženje. Zaradi tega bo lahko znesek prejemka posameznika nižji kot do zdaj, nekateri pa bodo lahko katero od pravic tudi izgubili.

Otroški dodatek

Tisti, ki trenutno prejemajo otroški dodatek, ga bodo ne glede na uveljavitev nove zakonodaje prejemali do takrat, kot je navedeno v odločbi. Samo zaradi uveljavitve novega zakona ni treba oddajati nove vloge. Lahko pa odda vlogo že v decembru. V tem primeru bo center odločal po novem zakonu in ob otroškem dodatku odločil na novo še o drugih pravicah, ki jih morda prejema.

Novo vlogo za otroški dodatek morajo v decembru oddati tisti, ki jim stara odločba preneha z 31. decembrom, ali tisti, ki želijo to pravico uveljaviti prvič oziroma na novo, npr. v primeru, če se jim v decembru rodi otrok.

Ministrstvo svetuje, da o oddaji nove vloge od 1. decembra dalje razmislijo predvsem tisti, ki imajo dijaka, ki še ni dopolnil 18. let. Po novem, od 1. januarja 2012, namreč dijaki do 18. leta starosti ne bodo več upravičeni do državne štipendije, bodo pa starši zanje lahko uveljavljali višji otroški dodatek.

Denarna socialna pomoč

Prejemnikom denarne socialne pomoči ni treba glede uveljavitve nove zakonodaje storiti ničesar. Center za socialno delo bo v treh mesecih po uveljavitvi zakonodaje sam preveril izpolnjevanje pogojev in jih obvestil o tem.

Denarna socialna pomoč bo, tako kot je veljalo že doslej, tudi po novem vračljiv dohodek. To pomeni, da ga v času življenja ni treba vračati, se pa upošteva pri omejitvi dedovanja.

Varstveni dodatek

Prejemnikom varstvenega dodatka ni treba za njegovo nadaljnje prejemanje zaradi uveljavitve nove zakonodaje storiti ničesar. Center za socialno delo bo v prvih treh mesecih prihodnjega leta sam preveril, ali so do varstvenega dodatka še upravičeni.

Pravica do varstvenega dodatka se po novi zakonodaji iz pokojninskega sistema prenaša na področje socialnega varstva, kar pomeni, da bo od 1. januarja dalje ta pravica podvržena omejitvi dedovanja. Prejemnikom varstvenega dodatka tega v času življenja ne bo treba vračati. Če pa bodo po smrti zapustili določeno premoženje in njihovi dediči ne bodo socialno ogroženi, bodo dediči premoženja morali prejemek vrniti oziroma se bo zapuščina za ta znesek omejila.

Če trenutni upravičenci ne bi želeli več prejemati varstvenega dodatka, morajo to do 31. decembra sporočiti Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Državna štipendija

Tistim študentom in dijakom, ki so starejši od 18 let in jim je pravica do državne štipendije za šolsko leto 2011/2012 že priznana, ni treba zaradi nove zakonodaje storiti ničesar. Štipendijo bodo prejemali celo šolsko leto oziroma dokler jim je pravica priznana z odločbo. Lahko pa decembra oddajo novo vlogo in v tem primeru bo center za socialno delo o državni štipendiji in hkrati tudi o drugih pravicah odločal na novo skladno z novo zakonodajo.

Dijaki, prejemniki državne štipendije, ki še niso dopolnili 18 let, po 1. januarju ne bodo več upravičeni do državne štipendije oziroma jim bo ta pravica do dopolnitve starosti 18 let mirovala.

Znižanje plačila za programe vrtcev

Vlogo za znižanje plačila za programe vrtcev za prihodnje leto mora oseba oddati na novo, in sicer od 1. decembra naprej na krajevno pristojni center za socialno delo in ne več na občino kot doslej.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.