Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Zlata kupola
Čas branja 1 min.

Trump predstavil načrt za protiraketni ščit po vzoru Izraela


A.S.
21. 5. 2025, 12.07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ameriški predsednik Donald Trump je v torek v Beli hiši predstavil načrt za postavitev novega protiraketnega ščita v ZDA.

trump protiraketni ščit.jpg
Profimedia
Trumpov načrt za protiraketni ščit.

Po vzoru Izraela, ki razpolaga s tako imenovano železno kupolo, je nov sistem zračne obrambe poimenoval zlata kupola. Protiraketni sistem naj bi začel delovati čez tri leta, Trump pa je ugibal, da bo cena tega 175 milijard dolarjev.

V 20 letih bi znesek bil občutno višji

Projekt, ki ga je Trump obljubljal že med predvolilno kampanjo, bo vodil general vesoljskih sil Michael Guetlein, pri njem pa po Trumpovih besedah želi sodelovati tudi Kanada. Znesek, ki ga je navedel Trump, predstavlja spodnjo mejo predvidenih stroškov. Kongresni proračunski urad je namreč izračunal, da bi tak sistem v 20 letih stal med 161 in 542 milijard dolarjev.

"Med kampanjo sem Američanom obljubil izgradnjo najsodobnejšega protiraketnega ščita. Danes z zadovoljstvom naznanjam, da smo uradno izbrali arhitekturo za ta najsodobnejši sistem, ki bo sposoben prestrezati rakete z drugih koncev sveta in tudi iz vesolja. To je zelo pomembno za preživetje naše države," je v pogovoru z novinarji dejal Trump.

trump ščit.jpg
Profimedia
Trumpov načrt za protiraketni ščit.

Po zgledu Izraela

ZDA si za izgradnjo tovrstnega protiraketnega ščita prizadevajo že desetletja in so zanj porabile že več sto milijard dolarjev. Trump opozarja na domnevno povečano grožnjo napadov, saj da tekmice ZDA razvijajo lastne zmogljivosti za izstrelitev raket.

Navdih za ime zlata kupola je Trump našel v Izraelu, ki ima enega najnaprednejših sistemov zračne obrambe. Izrael je tudi večkrat tarča raketnih napadov, ki jih v veliki meri uspešno ustavlja. Izraelska železna kupola (Iron Dome) sicer predstavlja zgolj zaščito pred raketami kratkega dosega, zmotno pa se ta izraz uporablja za celotno zračno obrambo Izraela.

Za sestrelitve raket srednjega in dolgega dosega se namreč zanašajo na sistem David's Sling in pa sistem Arrow, ki ju, ravno tako kot Iron Dome, izboljšuje s pomočjo ZDA.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.