Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Geopolitično dogajanje
Čas branja 2 min.

Ursula von der Leyen: »zahod, kot smo ga poznali, ne obstaja več«


S.R.
16. 4. 2025, 13.07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je v obsežnem intervjuju za nemški časnik Die Zeit razgovorila o trenutnih geopolitičnih razmerah in stanju na zahodu. Med drugim je poudarila, da »zahod, kot smo ga poznali, ne obstaja več.«

Ursula von der Leyen
Profimedia
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Odnosi med ZDA in Evropsko unijo so od začetka mandata ameriškega predsednika Donalda Trumpa zlasti zaradi akrobacij s carinami na najnižji ravni, za to Evropska komisija po svetu išče druge, bolj zanesljive trgovinske partnerice, s katerimi želi splesti tesnejše vezi. Pogovori potekajo tako s predstavniki Norveške, Islandije, Kanade in Nove Zelandije kot Singapurja, Združenih arabskih emiratov in tudi Kitajske.

»Trenutno bi lahko imela te pogovore 24 ur na dan. Vsak si želi več trgovine z Evropo. Ne gre zgolj za gospodarske vezi, temveč tudi za vzpostavitev skupnih pravil in za predvidljivost. Evropa je znana po svoji predvidljivosti in zanesljivosti, kar znova postaja zelo dragoceno,« je von der Leyen poudarila v včerajšnjem intervjuju za Die Zeit.

Von der Leyen se je vprašanju, ali je Trumpova Amerika še evropska prijateljica, nekdanja prijateljica ali celo nasprotnica, izognila, a je priznala, da so odnosi »zapleteni.« Sama sebe sicer opisuje kot veliko prijateljico ZDA in »zapriseženo atlanticistko,« ob tem pa poudarja, da dolgotrajna vez med Evropo in ZDA kljub velikim spremembam pod Trumpovo vladavino ostaja čvrsta. Trumpa neposredno ni kritizirala.

Projekt miru

»Evropa ostaja projekt miru. Pravil ne postavljajo tehnološki velikani ali oligarhi. Ne napadamo svojih sosedov in jih ne kaznujemo. Nasprotno, na čakalnem seznamu za vstop v Evropsko unijo je 12 držav. To je približno 150 milijonov ljudi,« je izpostavila ter naštela še druge prednosti, kot so dostopnost izobraževanja, okoljska ozaveščenost in višja življenjska doba. Poudarila je še, da so na naših univerzah kontroverzne debate dovoljene. Te in tudi druge vrednote je treba po njenih besedah braniti, saj kažejo, da je Evropa več ko unija, je »naš dom. In ljudje to vedo.«

Trgovinska vojna

Kar zadeva trgovinsko vojno med ZDA in Kitajsko, zaradi katere Evropski uniji grozi poplava cenejšega kitajskega blaga, ki se mu čez lužo krči trg, je poudarila, da bodo »zelo previdni,« da se to ne bo zgodilo. Ni pa neposredno odgovorila na morebitne dogovore s kitajsko stranjo. »Če dostop do trga velike trgovinske partnerice, kot so ZDA, postane težji, je načeloma jasno, da iščemo nove trgovinske partnerje, da našim podjetjem olajšamo dostop do novih trgov.«

Von der Leyen je glede morebitnih povračilnih ukrepov Evropske unije zaradi Trumpovih carin potrdila, da bi lahko bile poleg ameriškega blaga tarča evropskih carin tudi ameriške digitalne storitve. Seveda če bodo pogajanja s Trumpovo administracijo spodletela. »Svoje stališče smo jasno predstavili, ZDA počnejo enako. To je bistvo vsakih pogajanj. Nič ni dogovorjeno, dokler ni dogovorjeno vse.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.