Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Številne težave
Čas branja 2 min.

Svet delavcev Cimosa z več prijavami na inšpektorat za delo, delovne invalide posojal drugim


D.K./STA
16. 4. 2025, 13.12
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Svet delavcev podjetja Cimos je zaradi kršenja delovne zakonodaje vložil novo prijavo na Inšpektorat RS za delo. Kot kaže, je vodstvo podjetja več zaposlenih delovnih invalidov posojalo drugim podjetjem.

Cimos.jpg
Bobo
Cimos

Predsednik Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) za kraško-notranjsko in obalno regijo Aleš Hoge je v pogovoru za STA potrdil, da so se omenjene izposoje izvajale na več lokacijah podjetja Cimos. Vodstvo podjetja naj bi tako več invalidom, ki so sicer zaposleni v hčerinskem invalidskem podjetju Cimos IP, odredilo delo pri drugem delodajalcu. Kot je še povedal Hoge, gre za preverjene informacije s strani preverjenih sindikalistov. Dodal je, da od inšpektorata za delo pričakujejo ukrepanje tudi v zvezi s to prijavo.

V podjetju se medtem še vedno soočajo s številnimi težavami

Kot je pojasnil sindikalist, vodstvo še vedno ni izdelalo programa presežnih delavcev, za katerega se je sindikat izpogajal minuli mesec. So pa v tem tednu s strani vodstva po njegovih besedah prejeli zapisnik zadnje skupne seje, iz katerega je razvidno, da vodstvo zavrača večino predlogov delavcev v zvezi s programom. So pa vodilni svetu delavcev sporočili, da nameravajo odpuščanja izvesti skladno z zakonodajo.

Hoge je v zvezi s tem opozoril, da ni jasno, na katero zakonodajo se sklicujejo. "Če nameravajo vsak mesec odpustiti 29 ljudi, se to še vedno šteje za verižno odpuščanje, ki velja za nezakonito," je strnil.

Dodatna prijava na inšpektorat je s strani sveta delavcev sicer romala tudi zaradi odsotnosti plačil za čas dveurne in celodnevne stavke septembra in novembra lani. Kot je pojasnil Hoge, je delodajalec naknadno sporne ure izplačal, a je delavcem hkrati odbil ure za prerazporeditev delovnega časa, ko so delali v soboto. Kot je posvaril, gre tudi pri tem za nezakonito ravnanje. Spomnil je tudi, da vsi delavci v omenjeno prerazporeditev niso bili vključeni, zaradi česar je taka odločitev tudi diskriminatorna.

Na inšpektorat bodo vložili tudi prijavo v zvezi z nedavnim odpuščanjem v Vuzenici


V tem tednu nameravajo na inšpektorat za delo vložiti še eno prijavo, in sicer v zvezi z nedavnim odpuščanjem 15 zaposlenih v Vuzenici. Tudi v tistem primeru v svetu delavcev vidijo nezakonito odločitev vodstva podjetja.

Koprski Cimos in njegove hčerinske družbe so zadnji dve leti sicer v lasti nemškega finančnega sklada Mutares, katerega delnice kotirajo na frankfurtski borzi. Ta je podjetje maja 2022 prevzelo od družbe TCH Cogeme v lasti italijanskega sklada Palladio Finanziaria. TCH je Cimos iz agonije rešil sredi leta 2017, potem ko je podjetje na predlog upnikov končalo v prisilni poravnavi. Ponovno se je zapletlo septembra lani, ko so aktualni lastniki napovedali selitev dela proizvodnje iz Slovenije v srbsko Kikindo.

Za pojasnila je STA prosila tudi odgovorne na Cimosu, odgovore še čaka.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.