Trump ukinja devet milijard dolarjev pomoči javnim medijem in tujini
Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek podpisal zakon, ki ukinja okrog devet milijard dolarjev zveznih proračunskih sredstev za javne medije in pomoč tujini.

Večina denarja se ukinja na področju pomoči revnim in nerazvitim državam, Korporacija za javno oddajanje (CPB) pa bo v dveh letih ostala brez 1,1 milijarde dolarjev. CPB financira ameriški Nacionalni javni radio (NPR) in javno televizijo PBS, večino denarja pa sicer prejme okrog 1500 manjših lokalnih javnih medijev po ZDA, ki bodo sedaj ostali brez bistvenega dela financiranja.
Največ denarja za javne medije v ZDA prek zasebnih donacij prispevajo podjetja, različne organizacije in posamezniki, Trump pa je večkrat dejal, da javni mediji niso potrebni, ker so levo usmerjeni, poroča ameriška televizija CBS.
V senatu je proti ukinitvi sredstev za javne medije glasovala republikanka Lisa Murkowski z Aljaske, ki je opozorila, da javni mediji v njeni zvezni državi pogosto pomenijo razliko med življenjem in smrtjo, saj opozarjajo prebivalce na nevarnost plazov, cunamijev, potresov, poplav in drugih naravnih nesreč. Brez zveznih sredstev bodo ostali tudi javni mediji ameriških staroselcev, ki večinoma delujejo v njihovih rezervatih.
Zakon so republikanci v predstavniškem domu in senatu potrdili brez sodelovanja demokratov, zamisel pa se je porodila v uradu za vladno učinkovitost, ki ga je nekoč vodil milijarder Elon Musk. Ta je republikanske politike na čelu s Trumpom prepričal, da ameriška zvezna vlada ne bi smela financirati programov za pomoč revnim državam.
Z novim zakonom se med drugim ukinja tudi 4,15 milijarde dolarjev sredstev za programe razvoja gospodarstva in demokratičnih ustanov v nerazvitih državah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se