Srbija duši svobodo medijev, Evropa pa molči
Nevladna organizacija Novinarji brez meja (RSF) je danes kritizirala Evropsko unijo, ker ne ukrepa, medtem ko novinarje v Srbiji sistematično zatirajo.

Evropski parlament je pozvala, naj zagotovi, da bo Evropska komisija prevzela odgovornost v luči resnih kršitev svobode medijev v Srbiji, ki bi jo morala spoštovati, če želi postati članica EU. Opozorila je, da srbske oblasti krepijo pritisk na neodvisne medije in tiste, ki kritizirajo oblasti v odgovor na množične proteste, s katerimi se že pet mesecev soočajo po smrtonosnem padcu nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra lani.
V tem obdobju so novinarje napadali in jim grozili, podvrženi so političnim in sodnim pritiskom ter samovoljnemu nadzoru, opozarja nevladna organizacija v sporočilu na svoji spletni strani. Izpostavila je, da so v tem obdobju 14 neodvisnih novinarjev fizično napadli in jim grozili, tudi s smrtjo.
Evropske institucije brez konkretnega odziva
"Svobodo medijev, ki je ključni pogoj za članstvo Srbije v EU, so poteptali, ne da bi pri evropskih institucijah vzbudili kakršnokoli ogorčenje," so poudarili. Pri tem so kot primer izpostavili, da je predsednica komisije Ursula von der Leyen po pogovorih s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem samo "mlačno omenila potrebo po korakih za zaščito svobode medijev". Evropska komisarka za širitev Marta Kos pa je samo omenila neodvisne medije kot pogoj širitve, ne da bi naslovila resne kršitve, ki se po oceni RSF dogajajo v Srbiji.
Medijska represija pred protesti in vdor v redakcije
RSF je srbske oblasti še obtožila, da uporabljajo vsa sredstva, da bi zadušile svobodo medijev. Pri tem je navedla izgon tujih novinarjev, med drugim hrvaške televizije RTL, pred protesti 15. marca, ker da predstavljajo varnostno tveganje. Opozarja, da so največji neodvisni medij N1 blokirali s pomočjo članov vladajoče stranke in da je policija vdrla v prostore Istinomera, spletne strani za preverjanje dejstev. Predsednik Vučić medtem "nenehno izvaja pritisk na tradicionalno vladi naklonjeno javno radiotelevizijo RTS," je izpostavila.
Nadzor nad vohunsko opremo
Opozorila je še, da so 14. februarja z vohunsko programsko opremo Pegasus, ki jo imajo samo vlade, nadzirali dva novinarja balkanske raziskovalne novinarske mreže Birn. November lani pa je Amnesty International v poročilu razkril, da je srbska policija uporabljala vohunsko opremo Cellebrite za množičen nadzor, tudi novinarjev. Dodali so še, da je bila Srbija na indeksu svobode medijev RSF med 180 državami lani na 98 mestu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se