Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Avstralka
Čas branja 1 min.

Zaradi napake na kliniki rodila tujega otroka


D.K.
11. 4. 2025, 08.42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Avstralka je po umetni oploditvi nevede donosila in rodila otroka, ki biološko ni bil njen. Na kliniki za oploditev z biomedicinsko pomočjo so ji pomotoma vstavili zarodek druge ženske.

dojenček
Profimedia
Fotografija je simbolična

Do zamenjave je prišlo na kliniki Monash IVF v Brisbanu, v zvezni državi Queensland, nastalo situacijo pa naj bi po poročanju avstralskih medijev pripisali človeški napaki.

"V imenu klinike želim izraziti iskreno obžalovanje zaradi tega, kar se je zgodilo," je dejal direktor klinike Michael Knapp in dodal, da so v kliniki vsi "razočarani" zaradi napake.

Ista klinika je lani izplačala odškodnino v višini 56 milijonov avstralskih dolarjev stotinam pacientk, katerih zarodki so bili uničeni, čeprav so bili zdravi.

Zaposleni so napako odkrili februarja, ko sta starša otroka zaprosila, da se preostali zamrznjeni zarodki prenesejo na drugo kliniko, je pojasnil tiskovni predstavnik klinike Monash IVF.

"Namesto pričakovanega števila zarodkov je bila v skladišču le ena enota," je dejal predstavnik, poroča ABC.

Klinika je potrdila, da je bil zarodek druge pacientke po pomoti odmrznjen in vstavljen napačni ženski, ki je kasneje tudi rodila. Zaradi dogodka so sprožili preiskavo, primer pa so predali pristojnim organom.

Gre za osamljen incident

Knapp je dejal, da klinika verjame, da gre za osamljen incident.

Lani je podjetje Monash IVF sklenilo poravnavo izven sodišča v vrednosti 56 milijonov avstralskih dolarjev s 700 bivšimi pacienti, potem ko se je razkrilo, da so bili njihovi zarodki uničeni zaradi nepravilnega genetskega testiranja. Približno 35 odstotkov zarodkov, ki so bili sicer normalni in bi lahko privedli do nosečnosti, je bilo napačno ocenjenih kot nenormalni.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo je postopek, pri katerem se jajčne celice oplodijo v laboratoriju, nato pa se zarodek vstavi v maternico. Postopek je drag in ni vedno uspešen.

Po podatkih Univerze Novi Južni Wales se je leta 2021 v Avstraliji in na Novi Zelandiji s pomočjo tega postopka rodilo 20.690 otrok.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.