Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Prepovedan otok
Čas branja 2 min.

Ameriški turist pustil pločevinko kokakole najbolj izoliranemu plemenu na svetu


A.S.
4. 4. 2025, 19.16
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Ameriškega turista so v Indiji aretirali potem, ko je z gumijastim čolnom devet ur plul do oddaljenega plemenskega otoka Severni Sentinel, kjer domorodci živijo brez stika z zunanjim svetom. To dejanje je bilo izjemno nespametno, saj se je prepovedano približati otoku na razdalji manj kot pet kilometrov.

indija otok.jpg
Profimedia
Severni Sentinel

V Indiji so pridržali 24-letnega ameriškega turista, ker je vstopil na oddaljeno plemensko območje, kjer otočani nimajo stika z zunanjim svetom, poroča Independent. Mihajlo Viktorovič Poljakov, čigar oče je iz Ukrajine, je stopil na otok Severni Sentinel, ki je del indijskih Andamanskih otokov, da bi navezal stik z izoliranim plemenom Sentinelese, je sporočila policija. Turist je na obali pustil darilo, pločevinko kokakole, in vzel vzorec peska, kljub strogi prepovedi približevanja otoku, ki velja za zaščiteno območje. Policija je izvedela za njegov obisk šele po prijavi domačinov.

Brez stika z zunanjim svetom

Indija strogo nadzoruje dostop do nekaterih odročnih območij, kjer živijo plemena, kot so Sentinelci, Jarava, Onge, Shompeni in Veliki Andamanci, med zadnjimi preostalimi izoliranimi skupnostmi na svetu. Ta plemena, ki so v preteklosti pokazala sovražnost do tujcev, živijo brez stika z zunanjim svetom, zato je dostop do njihovih ozemelj prepovedan. 

V preteklosti so podobni poskusi privedli do smrtnih žrtev, kot se je zgodilo leta 2018, ko so člani plemena ubili ameriškega misijonarja, ki je skušal obiskati njihov otok. Kasneje so pleme obtožili tudi napada na indijska ribiča leta 2006.

Zaradi teh dogodkov so oblasti uvedle stroge varnostne ukrepe, vključno z določitvijo varovalnega območja okoli otoka, kjer je prepovedano letenje nizko nad njim. Zakonodaja prepoveduje pristop na otok ali njegovo približevanje na manj kot pet kilometrov, da bi zaščitile domorodne prebivalce pred nalezljivimi boleznimi ter omogočile ohranitev njihovega tradicionalnega načina življenja.

Kaj vemo o Sentinelescih?

Sentinelesci, prebivalci otoka Severni Sentinel, so eni od najbolj izoliranih plemen na svetu. Otok je majhen, meri nekaj manj kot 60 kvadratnih kilometrov in je od indijske celine oddaljen približno 1200 km. Prebivalci otoka živijo v popolni izolaciji, nimajo stika z zunanjim svetom, njihov jezik in običaji pa ostajajo uganka za vse raziskovalce. Po različnih opazovanjih so pleme pretežno lovci in nabiralci, ki se preživljajo z gozdnim sadjem in ribolovom. Na otoku naj bi živeli že več kot 50.000 let, kar jih uvršča med najstarejše izolirane skupnosti na svetu.

Ker pleme zavrača vsak stik s tujci, je bilo območje leta 1956 razglašeno za plemenski rezervat. Indijska vlada je uvedla stroge zakone, ki prepovedujejo približevanje otoku. V zgodovini so bili poskusi vzpostavitve stika s plemenom, vendar so ti v večini primerov končali tragično, kot se je zgodilo leta 2018, ko je ameriški misijonar John Allen Chau poskušal obiskati otoku in je bil ubit.

indija čoln.jpg
Profimedia
Čoln, ki je Johna Allena Chaua odpeljal na otok North Sentinel v Port Blair na južnem Andamanskem otoku v Indiji.

Sentinelesci so tudi leta 2006 ubili dva indijska ribiča, katerih čoln je zaradi nesreče zaneslo proti njihovemu otoku. Tudi kasnejša srečanja s predstavniki vlade ali drugih organizacij niso bila uspešna. V zadnjih letih je bilo nekaj nezakonitih obiskov, kot je bil primer ameriškega YouTuberja Mykhaila Viktorovycha Polyakova, ki je poskušal stopiti v stik z plemenom, vendar je bil kmalu prijet in je trenutno v priporu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.