Preprečili najhujše: poskušala sta prodati uran za izdelavo umazane bombe (video)
Gruzijski organi pregona so aretirali dve osebi, ki sta poskušali prodati uran v vrednosti treh milijonov dolarjev (2,6 milijona evrov). Gre za uran, ki bi ga bilo mogoče uporabiti za izdelavo umazane bombe.

Gruzijsko generalno državno tožilstvo je danes potrdilo aretacijo dveh oseb, povezanih s poskusom prodaje urana. Gre za gruzijskega in turškega državljana, ki so ju obtožili nezakonitega nakupa, posedovanja in poskusa prodaje radioaktivnih snovi. Dvojico so aretirali v Batumiju, gruzijskem pristaniškem mestu ob Črnem morju. Grozi jima do deset let zapora.
Njune identitete uradno niso razkrili, so pa potrdili, da sta nezakonito kupila radioaktivni uran, ki sta ga poskušala za tri milijone dolarjev prodati nekemu turškemu državljanu.
Oglasili so se tudi v gruzijski varnostno-obveščevalni službi, kjer so navedli, da so uspeli preprečiti primer »mednarodnega kriminala,« povezanega z »uranom, ki bi ga bilo mogoče uporabiti za izdelavo smrtonosne bombe in povzročiti množične smrtne žrtve.« Po poročanju tiskovne agencije Reuters zaenkrat ni znano, do kakšne stopnje je bil obogaten uran, saj jim varnostno-obveščevalna služba tega podatka ni razkrila. Zaenkrat tudi ni podatka, kje sta uran kupila oziroma kako sta se do njega dokopala in katera država bi lahko bila njegova končna destinacija.
Pestra zgodovina
Ne gre sicer za prvi primer nezakonite trgovine z radioaktivnimi snovmi v Gruziji v zadnjih desetletjih. Gruzija je bila namreč ena od republik Sovjetske zveze, po razpadu leta 1991 pa je bila varnost jedrskega materiala v rokah nekdanjih republik ena glavnih skrbi mednarodne skupnosti. Po poročanju Reutersa so gruzijski organi pregona v povezavi s poskusom prodaje urana že leta 2019 aretirali dve osebi. Šlo je sicer za na Zemlji bolj pogost izotop urana U-238, ki ni cepilen in ne more vzdržati jedrske verižne reakcije v reaktorjih ali bombah. Za to je potreben precej manj stabilen in tudi precej bolj redek izotop U-235.
Bolj dramatičen je primer iz leta 2016, ko so gruzijski organi pregona v dveh operacijah znotraj enega meseca aretirali kar 12 ljudi, med katerimi so bili tudi Gruzijci in Armenci. Te so obtožili poskusa prodaje U-238 in U-235 v skupni vrednosti kar 203 milijone dolarjev (175 milijonov evrov).
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se