V Združenem kraljestvu naj bi volilno pravico dobili tudi 16-letniki
Britanska vlada je danes sporočila, da namerava 16- in 17-letnikom podeliti volilno pravico na naslednjih splošnih volitvah v okviru obsežne prenove demokratičnega sistema države. S spremembo bi se Združeno kraljestvo pridružilo državam z eno najnižjih starostnih mej za pridobitev volilne pravice na svetu.

V skladu s predlaganimi spremembami, ki jih mora odobriti še parlament, bi mlajši volivci dobili volilno pravico tudi na nacionalni ravni. S tem bi se na ravni celotne države uskladili s Škotsko in Walesom, kjer imajo najnižjo starostno mejo za volitve v lokalne svete ter v tamkajšnja parlamenta postavljeno pri 16 letih.
Nekaterim se predlog zakona zdi sporen
Po navedbah ministrstva za stanovanjske zadeve in lokalno upravo bo prelomna sprememba zagotovila, da bodo glasovi mladih uslišani. Državna sekretarka na ministrstvu Rushanara Ali, ki je pristojna za demokracijo, je za BBC potrdila, da bo predlog del vrste ukrepov, ki bodo uvedeni z novim zakonom o volitvah. Sprememba starostne meje bi se lahko marsikomu zdela sporna, saj naj bi najstniki, ki že imajo volilno pravico, pogosteje podpirali levosredinsko laburistično stranko, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
"Mislim, da je pomembno, da imajo 16- in 17-letniki volilno pravico, ker so dovolj stari, da hodijo v službo, dovolj stari so, da plačujejo davke (...)," je dejal premier Keir Starmer v luči načrtovanih sprememb demokratičnega sistema, za katerega nekateri trdijo, da je v krizi zaradi nizke volilne udeležbe in drugih težav.
Le majhno število držav dovoljuje glasovanje 16-letnikom
Na lanskih splošnih volitvah v Združenem kraljestvu je udeležba glede na poročilo parlamenta znašala slabih 60 odstotkov, kar je najmanj od leta 2001. Znižanje volilne starosti na 16 let bi bila po poročanju BBC največja sprememba za volilno telo, odkar so jo leta 1969 znižali z 21 na 18 let.
Glasovanje na nacionalnih volitvah sicer 16-letnikom dovoljuje le majhno število držav, kažejo spletne baze podatkov. Med njimi so Avstrija, prva članica EU, ki je leta 2007 znižala volilno starost na 16 let, ter Argentina, Brazilija, Ekvador in Kuba, poroča AFP.
Druge načrtovane spremembe v Združenem kraljestvu vključujejo uvedbo avtomatizirane registracije volivcev in razširitev sprejemljivih volilnih identifikacijskih dokumentov. Za zaščito pred tujim vmešavanjem pa britanska vlada načrtuje tudi zaostritev pravil o političnih donacijah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se