Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nelojalni kadri
Čas branja 2 min.

Trumpa obiskala razvpita vplivnica, sledila so odpuščanja


S.R.
4. 4. 2025, 07.49
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Ameriški predsednik Donald Trump je po sredinem obisku desničarske aktivistke Laure Loomer v Beli hiši odpustil več uslužbencev sveta za nacionalno varnost (NSC).

Laura Loomer
Profimedia
Laura Loomer je znana predvsem po širjenju teorij zarote.

Preden je v sredo zvečer predsednik Donald Trump naznanil univerzalne carine in začel trgovinsko vojno, ga je v Beli hiši obiskala kontroverzna desničarska aktivistka in vplivnica Laura Loomer. Po poročanju ameriških medijev mu je na sestanku, ki so se ga udeležili še podpredsednik JD Vance, šefica Trumpovega kabineta Susie Wiles in vodja kadrovskega oddelka Sergio Gor, predlagala, katere uslužbence sveta za nacionalno varnost naj odpusti.

Trump je včeraj novinarjem na vladnem letalu potrdil, da mu je Loomer predlagala več ljudi, ki bi bili primerni za službe v njegovi administraciji, a je dejal, da bi bila vpletena v odpuščanja. »Predlaga stvari in ljudi, včasih uslišim tem predlogom, kot pri vseh drugih. Poslušam vsakogar in se nato odločim,« je dejal. Dodal je še, da ne ve, koliko uslužbencev je izgubilo službo. »Vedno bomo koga odpustili. Ljudi, ki jih ne maramo ali ljudi, za katere menimo, da ne morejo opraviti službe, ali pa ljudi, ki so morda zvesti nekomu drugemu.«

Glede dogajanja se je za New York Times skopo odzvala tudi Loomer. Dejala je, da ji je bilo v čast, da se je srečala s Trumpom in da mu je lahko predstavila ugotovitve svoje raziskave. Pozneje je na družbenem omrežju X sama posredno priznala, da so odpuščanja posledica njenih predlogov. »Kako veste, da so uslužbenci NSC, ki sem jih omenila Trumpu, nelojalni ljudje, ki so sodelovali v sabotaži Donalda Trumpa?« je vprašala ter nato pojasnila, da zato, ker odpuščene uslužbence zdaj branijo Trumpovi kritiki v medijih. Gre sicer za kontroverzno osebo, ki ima zgodovino širjenja neresničnih informacij, ki jih z obema rokama nato pograbijo Trumpovi podporniki.

Zaenkrat ni znano, ali so odpuščanja neposredno povezana s fiaskom, v resnici škandalom, povezanim z razkrivanjem občutljivih informacij, v središču katerega se je znašel svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz. Slednji je sredi marca v skupinski klepet, v katerem je skupaj z obrambnim ministrom Petom Hegsethom in drugimi ministri razpravljal o napadu na jemenske hutijevce, vključil tudi urednika revije Atlantic Jeffreyja Goldberga. V zadnjih dnevih so se nato pojavile nove informacije, da naj bi Waltz oblikoval še najmanj 20 skupinskih klepetov za visoke državne uradnike vlade Donalda Trumpa na aplikaciji Signal.

Po poročanju tiskovne agencije AP so službo izgubili najmanj trije visoki uradniki NSC, posloviti pa se je moralo še večje število nižjih uradnikov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.