Trumpov velik in čudovit zakon sprejet v kongresu: nič več davkov na napitnine
Predstavniki dom ameriškega kongresa je danes sprejel obsežen zakon o proračunu in davčnih olajšavah, ki ga podpira predsednik Donald Trump.

Kritiki opozarjajo, da bo zakon, ki je bil sprejet s tesno večino, močno oklestil zdravstveno zavarovanje, hkrati pa povečal dolg. Zakon mora potrditi še senat, ki bi lahko vanj vnesel svoje predloge.
Predstavniški dom, v katerem imajo večino republikanci, je z 215 glasovi proti 214 glasoval za sprejetje zakona o davčnih olajšavah in zmanjšanju porabe, potem ko je republikansko vodstvo zatrlo upor na desnem krilu stranke, ki je ogrozil njegovo sprejetje. Prizadevanja za sprejetje zakona so pomenila velik preizkus vpliva za predsednika Trumpa kot tudi za predsednika predstavniškega doma Mika Johnsona, ki je zakon označil za "prelomnico v ameriški zgodovini".
Povečanje dolga za več bilijonov v desetletju
Zakonodajni sveženj, ki ga je Trump označil za velik in čudovit zakon oziroma "najpomembnejši kos zakonodaje v zgodovini naše države", med drugim vključuje ukrepe, ki bi močno posegli v vladni program zdravstvenega varstva tako za gmotno šibkejše prebivalce (Medicaid) kot za starejše (Medicare). Prav tako naj bi podaljšal davčne olajšave iz prvega Trumpovega mandata, odpravil davke na napitnine, povečal porabo za obrambo in varnost na mejah, zmanjšal spodbude za zelene tehnologije ter zrahljal regulacijo glede dušilcev zvoka za strelno orožje. Po ocenah neodvisnega Kongresnega proračunskega urada naj bi zakon v naslednjem desetletju povečal zvezni dolg za približno 2,3 bilijona dolarjev.
Največje zmanjšanje zdravstvenega varstva v ameriški zgodovini
Demokrati nasprotujejo zakonu, za katerega trdijo, da jemlje revnim in daje bogatim. Vodja demokratov v predstavniškem domu Hakeem Jeffries je zakon označil za "največje zmanjšanje zdravstvenega varstva v ameriški zgodovini".
Poleg enotne demokratske opozicije je bil sveženj deležen pomislekov tudi med republikanskimi fiskalnimi jastrebi, ki menijo, da država drvi proti bankrotu, neodvisni analitiki pa opozarjajo, da bo v desetletju drastično povečal primanjkljaj, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zakonodajni sveženj mora odobriti še senat, kjer imajo prav tako večino republikanci. Ti so že dali vedeti, da bi lahko v zakonodajo vnesli svoje spremembe.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se