Trump prepolovil proračun Nase, znanstvene raziskave so ogrožene
Administracija Donalda Trumpa načrtuje skoraj prepolovitev proračuna Nase. Z 7,3 na 3,9 milijarde dolarjev. Po tednih namigov zdaj ukrepi dobivajo konkretno obliko.

Nicky Fox, pomočnica administratorja NASA-e za znanost, je 1. aprila opozorila, da agencija še ni pripravila scenarija za morebitno prepolovitev proračuna za leto 2026, a že zdaj se zavedajo posledic.
Posledice prepolovitve proračuna
"Zmanjšanje za 50 odstotkov bi vodilo do drastičnih odločitev," je dejala. Casey Dreier iz Planetary Society pa je poudaril, da bi takšen ukrep pomenil "izumrtje znanosti pri NASA-i", saj bi prekinili produktivne misije in odpovedali nove, kar bi pomenilo izgubo milijard dolarjev davkoplačevalcev.
Nekdanji vodja NASA-e Bill Nelson pa pravi, da bojo s tem Naso pahnili v zelo globoko brezno, saj bi predlagani proračun lahko prizadel program raziskovanja vesolja. Trump in Musk sta namreč večkrat obljubila, da bosta poslala astronavte na površje Marsa.
Zmanjšanje sredstev bi pomenilo ustavitev številnih tekočih in načrtovanih misij, ki znanstvenikom omogočajo boljše razumevanje vesolja. NASA-ine misije človeštvu omogočajo raziskovanje sveta onkraj Zemljine gravitacije in širijo obzorja naše vrste v vesolju. Poleg tega te misije pomagajo odgovarjati na tri temeljna vprašanja človeškega obstoja: Od kod prihajamo, kam gremo in ali smo sami?
Po poročanju Washington Posta naj bi se proračun za astrofiziko zmanjšal z 1,5 milijarde na manj kot pol milijarde dolarjev. Sredstva za planetarno znanost naj bi se zmanjšala z 2,7 na 1,9 milijarde, sredstva za raziskovanje Zemlje pa bi se prepolovila, z okoli 2,2 milijarde na nekaj več kot milijardo dolarjev. Poleg teleskopov Hubble in Webb noben drug projekt teleskopa ne bi bil financiran, kar so slabe novice za Vesoljski teleskop Roman, katerega izstrelitev je predvidena že prihodnje leto.

Izumrtje za NASA-o
Index.hr navaja, da vodilni znanstveniki s področja raziskovanja vesolja že zdaj opisujejo ta proračunski dokument kot "izumrtje" za NASA-o kot agencijo, ki že skoraj 70 let vodi raziskovanje vesolja. Proračun Bele hiše vodi uradnik Russell Vought, katerega je cilj "travmatično vplivati na znanstveno skupnost".
Na zahtevo t. i. Ministrstva za učinkovitost vlade je NASA prejšnji mesec že ustavila pogodbe v vrednosti skoraj pol milijarde dolarjev, vendar ta novi korak pomeni prehod iz zaskrbljujoče možnosti v resničnost.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se