Satelit, v katerega je Jeff Bezos vložil 100 milijonov dolarjev, izginil v vesolju
Satelit MethaneSAT, ki ga je financiral tudi ustanovitelj Amazona Jeff Bezos in s pomočjo katerega so znanstveniki zbirali podatke o emisijah po celem svetu, je izgubljen.

Oblasti v Novi Zelandiji so v sredo sporočile, da je kar 77,4 milijona evrov vreden satelit MethaneSAT med eno od svojih podnebnih misij izginil v vesolju. Satelit MethaneSAT, ki ga je izdatno sofinanciral Jeff Bezos, je projekt novozelandskih oblasti in ameriškega okoljskega sklada EDF, ki je tudi vodja projekta. Njegova naloga je bila v prvi vrsti spremljati emisije toplogrednih plinov z veliko večjo resolucijo, kot je bilo to možno prej. S satelitom so pod prste gledali približno 120 državam, ki so se leta 2021 zavezale k zmanjšanju emisij metana. Prav tako so s projektom pritiskali na največje naftne in plinske družbe, da bi prenehale s prakso sežiganja odvečnega plina na črpališčih.
Satelit, ki so ga v vesolje poslali marca lani, so že od vsega začetka spremljale tehnične težave, nedavno pa so operaterji na Zemlji z njim povsem izgubili stik. »To je jasno veliko razočaranje,« je dejal Andrew Johnson iz novozelandske vesoljske agencije. »Tisti, ki delajo v vesoljskem sektorju, vedo, da je vesolje že samo po sebi zahtevno,« je dodal. Da gre za zelo slabo novico, so potrdili tudi v EDF. Poudarili so sicer, da gre za neuspeh, ne pa tudi za polom, saj so pri spremljanju metana naredili veliko napredka in se veliko tudi naučili.
Sklad EDF je leta 2020 za projekt prejel kar 100 milijonov dolarjev (85 milijonov evrov) težko finančno injekcijo Bezosovega sklada, finančno pa so ga podprle tudi nekatere druge znane fundacije. Satelit so v vesolje poslali z raketo podjetja SpaceX, ki je v lasti Elona Muska. V orbiti bi moral svoje delo opravljati pet let, a je zdaj verjetno izgubljen za vedno, kar so potrdili tudi v EDF.
Metan je glede na znanstvene raziskave najnevarnejši toplogredni plin, čeprav se v atmosferi ne ohrani tako dolgo kot ogljikov dioksid. Največja količina emisij metana nastane v proizvodnji nafte in plina, velik delež pa prispevata tudi kmetijstvo in razkroj hrane na večjih odlagališčih.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se