Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Spletno nasilje: »Grda si, ker nosiš očala in nimaš lepe barve las«


Estera Korošec
24. 2. 2025, 22.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Osnovne šole se v zadnjih letih pogosteje soočajo s težavo spletnega nasilja, ki ga je med otroki in mladostniki izjemno težko odkriti.

1740397791_ek-spletno_nasilje2.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Žrtve svojih stisk ne zaupajo nikomur, niti staršem niti učiteljem, zato nasilje ostaja prikrito. V zadnjem času pa so ponekod že odkrili več primerov spletnega nasilja med osnovnošolci, predvsem šikaniranja in žaljenja. Ti zapisi so izjemno kruti, še posebej zapisi deklet.

Spletno nasilje se dogaja na različnih platformah, najpogosteje preko aplikacij, kot je Snapchat, kjer se sporočila zbrišejo takoj po prejemu. Zaradi anonimnosti in navidezne brezskrbnosti so otroci pripravljeni zapisati grozne stvari, ne da bi se zavedali posledic svojih dejanj. Žrtve tovrstnih dejanj doživljajo velike stiske, ki se lahko končajo tragično, tudi s samomorom. Na Osnovni šoli Hajdina so nedavno zaznali primer medvrstniških žalitev preko aplikacije Snapchat. »Razkritje teh 'pogovorov' nas je izjemno presenetilo,« je povedal ravnatelj Mitja Vidovič in podrobneje opisal, kaj se je dogajalo. »Naši učitelji so začeli opažati, da se ena od učenk zadnje triade obnaša drugače kot ponavadi – vse bolj se je začela oddaljevati od vrstnikov. Prav tako se ni prijavila v šolo v naravi, kar je dodatno vzbudilo našo skrb. Poizvedovali smo, a svojih težav ni zaupala niti staršem. Kasneje se nam je odprla in razkrila, da je bila tarča spletnega nasilja.« O dogodku so obvestili starše vseh vpletenih in jih povabili na pogovor. »Zelo nas je presenetil odziv nekaterih staršev, ki so kljub dokazom brezpogojno zagovarjali in branili svoje otroke, predvsem pa zanikali dejstvo, da je njihov otrok sploh sposoben zapisati kaj tako groznega.«

Tudi na OŠ Mladika odkrivajo vse več spletnega nasilja med učenci. Po besedah ravnatelja Bogomirja Širovnika se velika večina primerov zgodi v popoldanskem času na družbenih omrežjih, predvsem v zaprtih skupinah na Snapchatu. Starši pogosto sploh ne vedo, kaj si otroci pišejo, saj so ti zelo spretni pri skrivanju sporočil. »Mi se trudimo slediti trendom in se izobraževati o novih platformah, vendar je težko držati korak z vsemi novostmi,« je poudaril Širovnik, ki meni, da bi morali nujno omejiti dostop do družbenih omrežij. Na Osnovni šoli Ljudski vrt opažajo, da je verbalno nasilje na spletu zelo prisotno. Otroci žaljivke in neprimerne komentarje izrekajo neposredno prek različnih komunikacijskih kanalov, kot so WhatsApp, TikTok in druge platforme.

Starši spletno nasilje svojih otrok zanikajo

Pasti aplikacije Snapchat je veliko

Splet tudi orodje za poniževanje

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.