Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zasebni vodovodni sistemi temeljijo na solidarnosti, voda je mnogo cenejša


Mojca Vtič
2. 12. 2023, 01.51
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pred sedmimi leti se je slovenska ustava dopolnila s pravico do pitne vode, ki pravi, da ima vsakdo pravico do te življenjske tekoče ter da oskrbo prebivalstva s pitno vodo zagotavlja država preko občin. Kljub temu so v Sloveniji še vedno številni brez priključka na javni vodovod, a kot zagotavljajo v haloških občinah, je razlog za večino nepriključenih gospodinjstev na javni vodovod lastno vodno zajetje in s tem izognitev plačila porabe vode.

1701341558_cg_vodovod_haloze.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

V Makolah le 20 evrov letno za vodo

V občini Makole sta dva zasebna vodovodna sistema, in sicer Hrastovec pod Bočem in Variša vas 1 in 2. Za slednjega je odgovoren Ludovik Plavčak iz Starega Gradu, iz t. i. vaškega vodovoda Variša vas pa se oskrbuje 90 ljudi. Omejitev glede rabe vode ni, sistem pa temelji na solidarnosti. »Ko je sušno obdobje, se seveda vsi zavedamo pomena varčevanja z vodo, tako ne polnimo bazenov ali zalivamo okolice. Če pa pride do zmanjšanja vode v bazenu, izvajamo redukcije, tako da preprečimo popolno izpraznjenje,« je dejal.

O kakovosti vode pa je povedal, da vsaj enkrat letno opravijo analizo in da so analize vselej pokazale in dokazale, da je voda iz vaškega vodovoda neoporečna. »Naš vodni bazen se napaja iz izvira na Boču, gre za globinsko zajetje, tako da deževje oz. površinske vode ne vplivajo na kakovost naše vode, na sami trasi do bazena pa tudi ni nobene stavbe.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.