© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Štabna vaja NEK 2008


lokalno
21. 10. 2008, 00.00
Posodobljeno
22. 10. 2008 · 09:02
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

fotogr290194.jpg
Arhiv Lokalno.si
fotogr290223.jpg
Vaja poteka tudi na simulatorju NE Krško

Vsa gospodinjstva v krški in brežiški občini so prejšnji petek prejela zloženko, v kateri je nazorno opisano, kako ravnati v primeru jedrske nesreče. Včeraj pa se je v Posavju in tudi širše začela še štabna vaja za primer, če bi v Krškem prišlo do pomembnih radioaktivnih izpustov iz jedrske elektrarne v okolico, kjer bi bilo ogroženo prebivalstvo v 10-kilometrskem pasu, znotraj katerega živi dobrih 39 tisoč ljudi.

Gre za štabno poveljniško vajo, ki jo tokrat izvajajo s pomočjo simulatorja v nuklearki in v realnem času. Z njo bi radi preverili vse stopnje nevarnosti, zato naj bi trajala od 36 do 48 ur. Vaja je redni del preverjanja rešitev iz načrtov zaščite in reševanja, ki jih za ukrepanje ob morebitni nesreči v Nuklearni elektrarni Krško in jedrskih elektrarnah v tujini oblikujejo nosilci načrtovanja na različnih ravneh. Usklajenost rešitev v načrtih je eden izmed osnovnih pogojev za učinkovito ukrepanje. Državna štabno poveljniška vaja »NEK 2008« bo potekala v Krškem, Brežicah in Ljubljani, kjer so sedeži poveljnikov in štabov civilne zaščite in nosilcev načrtovanja. Poteka brez okoliških prebivalcev, kljub temu pa v njej sodeluje veliko ljudi.

Vaja »NEK 2008« temelji na namišljenem scenariju, za katerega so v jedrski elektrarni prepričani, da se ne more zgoditi. Vajo organizirajo Ministrstvo za obrambo - Uprava RS za  zaščito in reševanje, Ministrstvo za okolje in prostor - Uprava RS za jedrsko varnost, Ministrstvo za promet, Ministrstvo za notranje zadeve, Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Občina Krško in Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Ta vaja je tudi priložnost, da se prebivalci ponovno seznanijo z zaščitnimi ukrepi, zato so prejeli zloženko z naslovom »Kako bi ravnali v primeru jedrske nesreče«. Po končani vaji pa bo opravljena tudi analiza, ki jo bodo predstavili javnosti.

Foto: Nika media


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.