Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sodček kot brezstični kropilnik za blagoslovljeno vodo


L. Markelj
2. 12. 2020, 08.00
Posodobljeno
01. 01. 2021 · 19:02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kropilnik_002.jpg
Stane Bregar
kropilnik_003.jpg
Sodar Franc Jaklič iz Ribnice pri delu kropilnikov.
kropilnik_004.jpg
Kropilnik v kapiteljski cerkvi.

Koronačas je prinesel kup neljubih sprememb, »kriv« pa je tudi za zanimivo inovacijo - brezstični kropilnik za blagoslovljeno vodo, sad znanja slovenskih konstruktorjev in inovatorjev iz Šentjerneja.

Kropilnik je že postavljen v marsikateri slovenski župniji, med drugim tudi v Stolni župniji Novo mesto, pa v Grosuplju in celo v Podgorici v Črni Gori.

Do zamisli zanj je prišel Šentjernejčan Stane Bregar, predsednik Kulturno-etnološkega društva Gallus Bartholomaeus.

Kot pravi, je ob srečevanju s številnimi duhovniki, soverniki in drugimi zaznal nedojemljivost, nestrinjanje in pogrešanje možnosti, da se zaradi zdravstvene situacije ob vstopu v sveti kraj, to je cerkev, od marca ni bilo več mogoče pokrižati z blagoslovljeno vodo. Morali so jo umakniti.

Bregar pove, da so z mnogimi katoliškimi izobraženci in strokovnjaki iskali rešitev, pri čemer jim je pomagala letošnja tehnična rešitev poljskih strokovnjakov, ki je v osnovi brezstični kropilnik za montažo na stene objektov. Pri slovenski različici so sodelovali strokovnjaki mnogih inženirskih strok in področij.

Ročno delo ribniškega sodarja

Skupaj so uspeli oblikovati inovativen izdelek Slovenske domače obrti - brezkontaktni kapljični kropilnik z UV touch tehnologijo za blagoslovljeno vodo, ki je ustrezal vsem pričakovanjem.

Odločili so se za kropilnik v obliki lesene posode, kar izhaja iz slovenske dediščine.

Brezstični kropilnik je izdelan na tradicionalen način sodarske – pintarske rokodelske dejavnosti in sicer ročno, iz masivnega smrekovega lesa iz ribniških gozdov, na voljo pa je tudi iz bresta. Izdeluje jih izkušen rokodelec, sodar Franc Jaklič iz Ribnice. Lesni konstruktor je ing. Andrej Drnovšek, zaposlen v novomeški Adrii.

O zanimivi inovaciji si lahko preberete več v novem, jutrišnjem Dolenjskem listu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.