Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Kako do mojstra
Čas branja 4 min.

Prenavljate? Cene gradbenih del višje za 30 odstotkov, na mizarja pa boste čakali tudi pol leta


Mitja Prek
13. 5. 2025, 05.47
Posodobljeno
07:08
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po nakupu stanovanja ali hiše se začne drugi krog pekla, iskanje mojstrov za obnovo prostorov.

profimedia-0952528562.jpg
Profimedia
Prenova običajne kopalnice stane do 10 tisoč evrov.

Novi lastniki se želijo čim prej vseliti, a se začnejo težave z iskanjem gradbincev, vodovodnih inštalaterjev, električarjev in mizarjev, zbiranje nekaj zadnjih tisočakov, ki so ostali od nakupa nepremičnine, in predvsem bitka s čakalnimi dobami. Vsak, ki se je kdaj ukvarjal s prenovo, verjetno pozna frustracije, ki jih povzročajo številni telefonski klici, neodzivnost mojstrov, nedoločljivi roki in nedoločljive cene. Tudi manjši projekt, kot je prenova kuhinje ali kopalnice, lahko naročnika stane precej živcev.

Dnevi, meseci, leta čakanja

Čakalne dobe za dobre izvajalce so precej dolge. Na celovito prenovo stanovanja je treba čakati v povprečju dva ali tri mesece, pravi Boris Upelj, ustanovitelj spletnega portala Primerjam.si. Čakalna doba je podobna pri prenovi kopalnice. Je pa precej odvisno od velikosti projekta. Za enostavna dela ali hitra popravila lahko najdete mojstra v nekaj dneh. Pri prenovi, na primer kopalnice, pa je treba upoštevati, ali želite le zamenjati ploščice ali celotno napeljavo in bi za dela potrebovali vodovodnega inštalaterja, električarja, zidarja in keramičarja.

Tudi novo kuhinjsko opremo je tako rekoč nemogoče dobiti v manj kot treh mesecih. Okoli tri mesece traja od naročila do montaže nove kuhinje, če jo naročite pri velikih trgovcih, na mizarja pa je treba čakati najmanj mesec in pol. Vse je sicer odvisno od želja naročnika. Za kuhinje po naročilu, še posebej nišne izdelave, so čakalne dobe daljše od pol leta.

Podobno kot na drugih področjih je najpomembnejši vzrok dolgih čakalnih dob pomanjkanje mojstrov. Tudi obrtniki se spopadajo s pomanjkanjem delovne sile in velikim povpraševanjem. To pa povzroči drugo težavo ljudi, ki prenavljajo stanovanja: višanje cen.

profimedia-0882600456.jpg
Profimedia
Iskanje mojstrov, čakalne dobe in cene lastnike stnovanj spravljajo ob živce.

Drastična rast cen

Cene gradbenih del so se v Sloveniji drastično zvišale. Lani so se projekti podražili za 20 do 30 odstotkov glede na leto 2023, so izračunali na Primerjam.si. Razlogov podražitve je več. Eden je pomanjkanje usposobljene delovne sile, svoje so dodali še dražji materiali, visoka inflacija in rast povpraševanja, pravi Upelj.

Tako drastičnih podražitev pa niso deležni tisti, ki samo prenavljajo kopalnico ali so naročili novo kuhinjo. Na portalu Mojmojster so izvedli anketo med približno sto izvajalci in ugotovili, da se je lani prenova kopalnice ali izdelava nove kuhinje podražila za okoli šest odstotkov. Cene je dvignilo 73 odstotkov vprašanih izvajalcev, največ do 20 odstotkov. Torej če je prenova kopalnice konec leta 2023 stala deset tisoč evrov, bi morali za enako prenovo konec lanskega leta odšteti okoli 600 evrov več, so za nas izračunali na portalu Mojmojster.si.

Za obnovo kopalnice tudi 10.000 evrov

Prav prenova kopalnice je lahko najdražji del prenove stanovanja. Cene temeljite prenove so v povprečju višje od 600 evrov na kvadratni meter. Prenova običajne kopalnice tako stane od štiri do šest tisoč evrov. Za kuhinjo pa boste pri mizarju odšteli od 700 do 1200 evrov na tekoči meter za standardne kuhinjske elemente. To pomeni, da boste za celotno kuhinjo z gospodinjskimi aparati odšteli od šest do deset tisoč evrov. Obstajajo sicer precejšnje razlike v cenah v različnih delih države. Enaka kuhinja je lahko v vzhodnem delu države za 10 do 15 odstotkov cenejša kot v Ljubljani ali Istri.

profimedia-0985443793.jpg
Profimedia
Na mizarja boste čakali mesec in pol, lahko pa tudi veliko dlje.

Rast cen se umirja

Pri obeh portalih sicer opažajo umirjanje rasti cen. V anketi portala Mojmojster so ugotovili, da 72 odstotkov izvajalcev verjame, da bodo cene ostale enake ali se bodo zvišale za največ deset odstotkov. V povprečju pa naj bi se prenova kopalnice ali izdelava kuhinje podražila za okoli 2,5 odstotka. Tako naj bi prenova kopalnice po njihovi projekciji namesto 10.600 evrov na koncu leta stala 10.860 evrov. Zagotovo pa se cene ne bodo znižale, razen če bi nastopila hujša kriza in recesija, ocenjuje Upelj.

Veliko povpraševanje pa še vedno ne prinaša dobrih novic za naročnike. Prostih terminov bo malo – čakalne dobe bodo ostale, le cene se ne bodo dvigovale tako drastično, ocenjujejo pri portalu Mojmojster. Še vedno bo treba na obrtnika čakati nekaj mesecev. Na slovenski trg sicer precej vpliva dogajanje na gradbenem trgu v Nemčiji in Avstriji, kjer veliko naročil prevzamejo tudi slovenski izvajalci. V Nemčiji se sektor krči že pet let zapored, enako v Avstriji. Ohlajanje v teh dveh državah pomeni, da je pritisk na slovenske izvajalce manjši, manjša je tudi konkurenca za delovno silo. Tako bodo slovenski mojstri iskali naročnike tudi v Sloveniji. To pa pomeni zmernejšo rast cen pri nas, še ugotavljajo na portalu Mojmojster.

Iskanje mizarja ali vodovodarja

Večina ljudi se iskanja mojstrov loti po ustnem izročilu. Pogosto se zanašajo na priporočila znancev in nato kličejo mojstre enega za drugim. Sledi dolgotrajno dogovarjanje, ki lahko vodi do srečnega konca (nove kopalnice) ali pa se spremeni v iskanje mojstra v nedogled. Nekateri pa se odločajo za iskanje pomoči na digitalnih platformah, ki jim omogočajo tudi primerjavo cen ponudnikov. A največja težava, na katero naletijo vsi iskalci mojstrov, je pomankanje teh. Kot kaže tudi v bodoče ne bo bolje, saj med mladimi zanimanja za te poklice ni veliko. Kot smo poročali aprila, se v Posavju prav nihče ni vpisal v srednješolski program mizar.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.