Dediči zaradi napačno napisane izjave ostali brez registriranega vozila
Oglasil se nam je bralec, ki je imel velike težave in zaplete ob registraciji vozila preminulega očeta zaradi pomanjkljive dokumentacije.

Za pojasnila smo se obrnili na Avto-moto zvezo Slovenije in Ministrstvo za infrastrukturo. Postopek registracije vozila po pokojni osebi je sicer lahko precej enostaven. Na okence za registracijo vozila pri katerem koli ponudnikov, ki opravljajo registracijo vozil, morajo s smrtovnico priti vsi dediči, ali pa se tam zglasi dedič, ki bo uporabnik vozila, a mora imeti s seboj izjavo oziroma soglasje morebitnih drugih dedičev. Ta izjava mora vključevati podatke dediča ali dedičev, če je teh več. Zapisan mora biti naslov, datum rojstva in enotna matična številka občana (EMŠO). Dediči pa se morajo tudi dogovoriti, kdo bo uporabljal vozilo in bo tudi naveden v prometnem dovoljenju. Zato morajo v izjavo tudi napisati, da dediču, ki bo uporabljal vozilo, dovoljujejo, da jo registracijska organizacija vpiše kot uporabnika dovoljenja. Izjave morajo podpisati vsi dediči, nam je pojasnila, strokovna sodelavka za registracije in zavarovanja pri AMZS-ju Jasmina Bezovšek. Če dediči ne določijo uporabnika vozila z veljavnim vozniškim dovoljenjem ustrezne kategorije, vozila ni mogoče registrirati in ga morajo vozilo odjaviti iz prometa, pa so nam pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo.
Brez smrtovnice ne gre
Poleg tega morajo imeti vsi dediči s seboj tudi osebne dokumente, da lahko referent preveri osebne podatke. Vozila pa ne boste mogli registrirati brez smrtovnice, ki jo izda Upravna enota. Na smrtovnici so namreč navedeni vsi dediči. Zato si tudi z mrliškim listom ne boste mogli pomagati. Na ta način se veljavnost prometnega dovoljenja lahko podaljšuje vse do izdaje pravnomočnega sklepa o dedovanju.
Načeloma imajo dediči dovolj časa za registracijo vozila po pokojni osebi. Vozilu, ki je registrirano na pokojno osebo, se lahko podaljša registracija v roku 30 dni pred potekom prometnega dovoljenja in še 30 dni po poteku veljavnosti prometnega dovoljenja. Torej imajo dediči dva meseca časa. Če pa upravna enota v tem času še ne izda smrtovnice, lahko dediči zaprosijo sodišče, pristojno za vodenje zapuščinskih postopkov, da izda potrdilo o dedičih.
Kdo bo uporabnik vozila?
Pri našem bralcu pa se je zapletlo, ker eden izmed dedičev ne živi v Sloveniji in se ni mogel osebno zglasiti pri registracijski organizaciji.
Postopek lahko ureja zgolj bodoči uporabnik vozila sam. Pomembno pa je, da ima seboj vsa potrebna dokazila – smrtovnico in izjave dedičev. Razlika je le, da če so vsi dediči prisotni izjave lahko napišejo na okencu oziroma na lokaciji kjer želijo podaljšati prometno dovoljenje.
V primeru našega bralca pa so izjavo sicer napisali, težava pa je bila, ker je bila izjava napisana pomanjkljiva. Dediči namreč niso določili uporabnika vozila. Poleg tega ni napisal vsak svoje izjave, vendar so se vsi podpisali na eno izjavo.
V tem primeru podaljšanje ni možno in uradnik ne sme podaljšati dovoljenja. Ker niso prisotni vsi dediči, tudi ne morejo dopolniti izjave. Neregistrirano vozilo pa ne bo smelo na cesto. Na koncu bo treba vozilo celo odjaviti iz prometa. Tako se dediči lahko znajdejo v brezizhodnem položaju, vozilo pa obstane na dvorišču brez registrskih tablic.
Ni vse izgubljeno
Pa vendar tudi v tem primeru še ni vse izgubljeno. Kot so nam pojasnili na ministrstvu, je mogoče tudi odjavljeno vozilo ponovno spraviti v promet.
V tem primeru je potrebno na zapuščinskem sodišču zaprositi za imenovanje osebe, ki bo lahko urejala postopke pri registracijski organizaciji, v skladu z zakonom, ki ureja področje dedovanja. Tudi v tem postopku mora imenovana oseba imeti ustrezno vozniško dovoljenje, da bo lahko določena kot uporabnik vozila.
Zapuščinski postopki se lahko zavlečejo tudi za več kot eno leto. Če postopek še ni zaključen, je treba ob ponovnem podaljšanju registracije predložiti izjavo sodišča, da zapuščinski postopek še ni zaključen, in soglasja oziroma izjave dedičev za podaljšanje, je pojasnila Jasmina Bezovšek iz AMZS-ja. Postopek registracije vozila pa je enak kot smo že opisali.
Zavarovanje vozila
Kdo bo uporabljal vozilo, pa mora vedeti tudi zavarovalnica, ki bo zavarovala vozilo. Lahko pa uporabnik vozila ostane brez bonusov, ki jih je zbral pokojni voznik. Tisti, ki bo uporabljal vozilo, lahko ohrani bonus le, če lastnik vozila še pred smrtjo napiše in podpiše izjavo, da soglaša, da se bonus prenese na kasnejšega uporabnika vozila.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se