Počitniško varstvo: kam z otroki, če ni dopusta in denarja?
Poletne počitnice naj bi bile čas uživanja za otroke in sprostitve tudi za starše. A v marsikateri družini ni ravno tako.

V Sloveniji imajo šolarji letno 14 tednov počitnic, medtem ko imajo njihovi starši v povprečju le pet do šest tednov letnega dopusta. Starši, ki morajo v času počitnic delati in nimajo družine in socialne mreže, ki bi jim priskočila na pomoč, so pogosto v stiski, kam z otroki. Še v večjih težavah so tisti, ki nimajo materialnih sredstev, da bi si lahko privoščili plačilo organiziranega varstva oziroma animacij za otroke.
To je posebej problematično za mlajše šolarje, ki še ne morejo biti sami doma, kar so nedavno v sporočilu za javnost zapisali tudi v Inštitutu 8. marec. Ta je na vlado naslovil pobudo za dostopno in brezplačno počitniško varstvo otrok za vse. "Za otroke in njihove starše je organizirano počitniško varstvo bistveno iz vzgojno-izobraževalnega in socialnovarstvenega vidika, mnogi starši pa si ga zaradi previsokih stroškov ne morejo privoščiti," opozarjajo.
Pilotni projekt vlade
Kot so pojasnili, so z zadovoljstvom sprejeli pilotni projekt vlade, ki v več kot 30 institucijah po Sloveniji omogoča brezplačno počitniško varstvo za nekaj sto otrok. "Programi počitniškega varstva so učno-izobraževalne narave in spodbujajo aktivno preživljanje prostega časa skozi učenje in spoznavanje različnih spretnosti s področja kulture, umetnosti, okolja in športa. Takšni programi so ključni tudi za uspešno socializacijo otrok v šolskem sistemu," navajajo.
Dokler država ne zagotovi polnega financiranja za brezplačno počitniško varstvo za vse, lahko sprejema ukrepe, ki bi učinkovali takoj in močno zmanjšali stroške staršev, so navedli v inštitutu. Skupina javnih zavodov, ki organizirajo počitniško varstvo, se že dlje časa zavzema za oprostitev plačila DDV za počitniško varstvo, kar omogočata tako slovenska kot evropska zakonodaja.
Brez plačila DDV petino ceneje
Kot opozarjajo v inštitutu, so storitve počitniškega varstva trenutno obdavčene z DDV po stopnji 22 odstotkov. To pomeni, da bi oprostitev plačila DDV te storitve lahko takoj pocenila za več kot petino. Pocenitev bi po njihovimi močno finančno razbremenila številne starše, ki si trenutno težko privoščijo počitniško varstvo. Za državo pa bi bili stroški zanemarljivi, poudarjajo. Letni proračunski stroški ukrepa bi po oceni javnih zavodov na ravni celotne Slovenije znašali okrog 400.000 evrov.
"Upamo, da bo vlada prisluhnila naši pobudi. Da bo dejavnost počitniškega varstva pocenila za petino s tem, da jo bo oprostila DDV, in da bo za naslednje leto letošnje dobre rešitve spremenila v sistemski ukrep brezplačnega počitniškega varstva za vse otroke, ki ga izvajajo neprofitne organizacije," so zapisali v Inštitutu 8. marec.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se