Novomeški gimnazijci v Nemčiji gradili most do Romov in Sintov


Od 7. do 16. maja 2012 je v Eppingenu v Nemčiji potekala četrta dijaška izmenjava v okviru Comeniusovega projekta Drugačnost in tujost v Evropi – most do Romov; sodelovali sta novomeška gimnazija in Hartmanni-Gymnasium iz Eppingena. V projektu je pod vodstvom profesorjev Nuše Rustje, Monike Gehrke, Conny Brox in Wolfganga Burtha sodelovalo 19 dijakov 2. in 3. letnika Gimnazije Novo mesto in 19 dijakov iz Eppingena. Slednji so Slovenijo obiskali jeseni 2011, tokrat pa smo bili na vrsti mi.
Po celodnevni vožnji smo z vlakom prispeli v Eppingen, kjer so nas pričakali naši nemški partnerji z družinami. Naslednje jutro nam je v šoli dobrodošlico zaželel ravnatelj, nato pa smo se usedli v šolske klopi k pouku latinščine in matematike. Popoldne smo spoznavali stari del mesta Eppingen, ki so nam ga predstavili nemški dijaki. Naslednje jutro smo se odpravili v Frankfurt, kjer smo spoznali izobraževalno ustanovo za Rome – Schaworalle. V vrtcu smo se nekateri igrali z romskimi otroki, drugi pa so spremljali pouk v različnih razredih, ki so dislocirana enota dveh frankfurskih šol. Kasneje smo obiskali še ustanovo za poklicno izobraževanje Romov. Vodja ustanove je povedal, da poleg šolanja nudijo Romom tudi različne oblike svetovanja – kako reševati družinske probleme, kako pisati prošnje za delo oz. kako priti do dela.
V četrtek smo si ogledali romantično in univerzitetno mesto Heidelberg, ki je že od nekdaj navdih za pisatelje, pesnike in druge umetnike. Najpomembnejši del dneva je predstavljal ogled Dokumentacijskega centra, kjer nas je šokirala pretresljiva razstava o usodi Romov in Sintov v času nacizma. V petek smo imeli dopoldne pouk ali pa glasbeno delavnico z romsko glasbo, popoldne pa smo si v Neckarsulmu ogledali podjetje Audi, ki zaposluje 14.500 delavcev. Ogled nas je navdušil, saj je proizvodnja 80 % robotizirana. Od začetka do konca smo si ogledali proizvodnjo modela R 8 in si že izbrali svojega. Naslednji dan smo zjutraj z geocashingom (z navigacijskimi napravami) odkrivali mesto Karlsruhe, popoldne pa preizkušali meje svojih sposobnosti v adrenalinskem parku v Durlachu.
Nedeljo smo preživeli z družinami svojih partnerjev, ponedeljek pa je minil v znamenju priprav na Kulturcafé. Na tej večerni prireditvi za dijake, starše, javnost in medije, smo predstavili naše dejavnosti. Veliko pohvalnih besed o projektu sta izrekla poleg ravnatelja tudi župan in deželna poslanka, prijetno presenečenje pa so bile pozdravne besede naše ravnateljice Natalije Petakovič, ki je »priletela« v Eppingen, da bi prisostvovala zaključku Comeniusovega projekta. Gost večera je bil Sint, ki z družino živi v okolici Eppingena. Opisal je svojo življenjsko pot in kako on in njegova družina ohranjajo romsko tradicijo in običaje.
Torkovo dopoldne smo preživeli pri pouku in analizirali pretekli teden, popoldne pa so naši nemški partnerji organizirali zaključni piknik, ki se je zavlekel do poznih večernih ur. Projekt se je na papirju zaključil v sredo, 16. maja, ko smo se z vlakom vrnili domov, vendar se kljub temu vezi, ki so se stkale med slovenskimi in nemškimi dijaki, ne bodo kar tako pretrgale. Ta projekt nam je omogočil spoznavanje romske problematike v Sloveniji in Nemčiji, primerjavo le-teh ter izkustvo drugačne kulture in drugačnega utripa življenja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se