Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Novomeška stolnica bo dobila nova svetoletna vrata


Besedilo in foto: L. Markelj
8. 12. 2015, 12.10
Posodobljeno
09. 12. 2015 · 09:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

detajl_vrata__nov2015.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Detajl vrata, nov2015
detajl_vrata__nov2015_0001.jpg
Detajl novih vrat s portreti.

Na Škofiji Novo mesto so se ob začetku svetega leta usmiljenja, ki se na pobudo papeža Frančiška začenja prav danes, 8. decembra, ob 650-letnici ustanovitve Novega mesta ter 10-letnici škofije odločili za obnovo in preoblikovanje severnih vrat v novomeško stolnico.

vrata__027_0001.jpg
Na razstavi (od leve proti desni): Janez Gril, Milček Komelj, Mirsad Begić in Tone Seifert.

Stara in dotrajana lesena vrata bodo nadomestila nova hrastova z bronasto umetniško prevleko. Umetniško podobo vrat so zaupali priznanemu akademskemu kiparju Mirsadu Begiću, ki živi in ustvarja v Ljubljani, livarska dela podjetju Livartis d.o.o., hrastovo osnovo pa Mizarstvu Dobrina. Sveta vrata bo v nedeljo, 13. decembra, ob 9. uri slovesno blagoslovil in odprl škof Andrej Glavan.

Nova vrata so sedaj še zakrita, a kakšna bodo, so že lahko videli obiskovalci sinočnje priložnostne razstave z naslovom Arheologija smrti in življenja Mirsada Begića (kustos razstave je Tone Seifert) v škofijski dvorani. Prikazuje tako podobo celote kot detajle svetoletnih bronastih vrat, ter umetnikove risarske zasnutke zanje, pa tudi instalacijo iz peska, ki nakazuje mehkobo dolenjske pokrajine, s posameznimi fragmenti z vrat.

vrata__020_0001.jpg
prof. dr. Milček Komelj.

O razstavi, kiparju, vsebini in pomenu novomeških svetoletnih vrat, na katerih so upodobljene ključne verske, kulturne in zgodovinske točke Novega mesta in novomeške škofije (trije mučenci: Alojzij Grozde, dve izmed drinskih mučenk, sestri Krizina Bojanc in Marija Antonija Fabjan, ustanovitelj Novega mesta habsburški cesar Rudolf 4, cerkvena stavba z aluzijo na Zaplaz, prazgodovinske figuralne situle in drugi arheološki ostanki, itd.) je spregovoril novomeški rojak, prof. dr. Milček Komelj. Kako se je lotil ustvarjanja in pri tem upošteval tudi smernice naročnikov, Škofije Novo mesto in Stolne župnije Novo mesto, je spregovoril umetnik Mirsad Begić. Dogodek, ki ga je vodil ekonom škofije dr. Janez Gril, je popestril nastop pevskega sestava z Rake.

Razstava Arheologija življenja in smrti bo v škofijski dvorani na Kapiteljski 1 na ogled do 19. decembra, ob nedeljah in praznikih med 8. uro in 12. uro, ter ob delavnikih med 16. in 18. uro, za organizirane skupine pa tudi po dogovoru.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.