Divji zahod porodnih svetovalcev in doul: zakaj nosečnice nosijo vso odgovornost
Nosečnost in prihod otroka prineseta v življenje ženske ogromno telesnih in čustvenih sprememb, zato ni presenetljivo, da si mnoge želijo dodatne podpore, nasvetov in spremljanja nosečnosti zunaj sistema javnega zdravstva. Ob babicah, ginekologih in patronažnih sestrah se je v zadnjih letih razširilo področje samostojnih svetovalcev, doul, terapevtov in tako imenovanih coachev.

Na družbenih omrežjih in spletnih straneh lahko bodoče matere naletijo na številne posameznike, ki obljubljajo celostno podporo v času nosečnosti, poroda in poporodnega obdobja. Ponudbe segajo od predporodnih priprav in svetovanj, masaž in vadb do energijskih terapij, svetovanja o prehrani, reprogramiranja porodnih travm, duhovnega spremljanja ter poporodne obravnave matere in otroka. Ti svetovalci pogosto poudarjajo, da se ženski posvečajo celostno – njenemu telesu, duhu in materinstvu – ter obljubljajo bolj naravno, povezano in samozavestno izkušnjo poroda.
Delujejo pod različnimi nazivi: doule, mentorice za materinstvo, poporodne terapevtke, svetovalke za dojenje, nosečniške coachinje. Številne med njimi imajo lastno izkušnjo poroda, ki jih je spodbudila, da se podajo na to pot. Nekatere so se dodatno izobraževale, druge pa na podlagi lastne zgodbe razvile metode, ki jih zdaj ponujajo drugim. A prav pomanjkanje enotnih standardov pomeni, da ženske pogosto ne vedo, kdo je dejansko usposobljen in kdo ne.
Pravna praznina in pomanjkanje nadzora
V Sloveniji delo tovrstnih svetovalcev ni zakonsko regulirano. To pomeni, da lahko vsakdo začne ponujati storitve nosečnicam, tudi brez ustrezne izobrazbe ali uradnega znanja. Tudi nazivi, kot sta doula ali svetovalka za porod, niso zaščiteni, kar odpira vrata zlorabam. Čeprav nekatere doule in svetovalke opravljajo strokovna izobraževanja in delujejo pod okriljem mednarodnih združenj, to ni pravilo.
Ker ni zakonskih obveznosti glede usposobljenosti, se odgovornost za izbiro svetovalca prenaša na žensko samo. Pogosto pa se v tem občutljivem obdobju bodoče matere odločajo intuitivno, po priporočilih znank ali zaradi všečnega nastopa na spletu. A za prijetnimi besedami se včasih skrivajo nestrokovni prijemi, napačne informacije in celo škodljivi nasveti.
Ko podpora preide v nevarno območje
Nekateri svetovalci prestopijo meje svojega področja delovanja. V preteklosti so bile zabeležene prakse, kjer so ženske prepričevali, naj zavračajo zdravstvene preglede, cepljenja ali porod v porodnišnici. Še bolj skrb vzbujajoče so situacije, ko svetovalci brez psihološkega znanja poskušajo obravnavati poporodno depresijo ali travmatično izkušnjo poroda. Namesto pomoči lahko ženska doživi dodatno stisko, občutek krivde in celo ogroženost.

Zaradi nereguliranosti dejavnosti ni jasno, kdo nosi odgovornost v primeru zapletov. Če pride do zlorabe zaupanja ali zdravstvene škode, pogosto ni mogoče ugotoviti, ali je bil svetovalec sploh dolžan imeti določene kompetence. V resnici so uporabnice prepuščene same sebi, razen če gre za očitno kršitev zakonodaje.
Kako prepoznati zanesljivega svetovalca
Vsaka ženska ima pravico vprašati, kdo je oseba, ki jo spremlja v obdobju nosečnosti in poroda. Vprašanja o izobrazbi, izkušnjah, metodah dela, članstvu v strokovnih organizacijah in etičnih smernicah so legitimna. Prav tako je pomembno, da ženska pri svetovalcu občuti spoštovanje, da ima možnost povedati svoje dvome in da se ne znajde pod pritiskom, če ne sledi vsem nasvetom.
Zanesljiv svetovalec nikoli ne posega na področja, za katera ni usposobljen. Ne obsoja zdravstvenega sistema, ampak zna sodelovati z njim. Ne zavaja s kvaziznanstvenimi trditvami, temveč se zaveda meja svojega znanja. In predvsem – ne prodaja rešitev za vsakogar, temveč ponudi podporo, ki temelji na resničnem poslušanju in spoštovanju individualnih okoliščin.
Cene, marketing in čustvena ranljivost
V ozadju razcveta tovrstnih storitev je tudi poslovni interes. Paket svetovanj, priprav, e-priročnikov in osebnih srečanj lahko stane več sto evrov. Nekateri svetovalci so izjemno vešči spletnega nastopa in trženja, zato hitro pridobijo zaupanje sledilk. Ženske, ki so v pričakovanju ali so ravno postale mame, so pogosto ranljive in pripravljene investirati v nekaj, kar jim obljublja, da bo to obdobje lažje in lepše.

A marketing ni vedno pokazatelj kakovosti. Ravno nasprotno, včasih prikrije pomanjkanje strokovnosti. Številne svetovalke se izognejo odgovornosti tako, da poudarjajo, da ne zdravijo, ampak »usmerjajo«, »spodbujajo« in »podpirajo«. V praksi pa vendarle izvajajo dejavnosti, ki lahko močno vplivajo na telesno in duševno zdravje ženske.
Potrebujemo jasna pravila in večjo zaščito
Strokovnjaki s področja javnega zdravja in psihologije vse pogosteje opozarjajo, da bi bilo treba področje svetovalcev za nosečnost in porod vsaj delno regulirati. Določiti bi bilo treba minimalne standarde, preveriti usposobljenost ponudnikov in omogočiti žrtvam, da se v primeru zlorabe ali škode lahko obrnejo na pristojne organe. Hkrati bi moral javni zdravstveni sistem ponuditi več psihosocialne podpore, da ženske ne bi bile prisiljene iskati pomoči v neurejenem zasebnem prostoru. Tudi mediji in civilna družba lahko prispevajo k večji ozaveščenosti. Potrebujemo razpravo o tem, kdo pomaga ženskam v času, ko so najbolj dovzetne za nasvete, a hkrati najbolj ranljive. Treba je razlikovati med empatično spremljajočo vlogo in tvegano prakso, ki lahko vodi v škodo.
Podpora je nujna, a mora biti varna
Obdobje nosečnosti in zgodnjega materinstva je ključno za zdravje ženske in otroka. Podpora v tem času ni razkošje, temveč nujnost. A ta podpora mora biti odgovorna, strokovna in varna. Ženske si zaslužijo več kot le lepe besede in všečne objave – zaslužijo si podporo, ki jih ne bo ogrožala, temveč jih bo resnično opolnomočila. Zato moramo kot družba stopiti korak naprej in jasno ločiti med resnično pomočjo ter praznimi obljubami, ki so lahko nevarne.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se