Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Legalizacija naselij kot prvi korak k reševanju problemov


STA, M. M.
3. 7. 2013, 08.30
Posodobljeno
09:14
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

p_11.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
p_12.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Predsednik države Borut Pahor je včeraj na pogovor sprejel predstavnike romske skupnosti v Sloveniji, ki so ga seznanili s problematiko bivanjskih razmer Romov. Vsi so se strinjali, da je treba romsko problematiko reševati po področjih, prvi korak k temu pa je legalizacija romskih naselij. Pahor se bo vključil v pogovore s posameznimi akterji.

V uvodnem delu so predstavnikom Romov predstavili rezultate študije o konceptih integracije romskih naselij v Sloveniji. Ti so pokazali, da se povečuje delež Romov, ki žive razpršeno ali v mešanih družinah, vendar pa jih še vedno večina (80 odstotkov) živi v romskih naseljih. Problem slabih bivalnih razmer je ena od glavnih razvojnih ovir pri vključevanju te skupine v slovensko družbo, so sporočili iz urada predsednika republike.

Pogovori so se nadaljevali v luči konkretnih rešitev in predstavitve usmeritev, ki bi pripeljale k sobivanju in urejenim bivanjskim razmeram za Rome.

Kot je po pogovoru v izjavi za javnost menila predsednica Sveta romske skupnosti Janja Rošer, je prav, da se romska problematika rešuje po področjih, korak za korakom, prvi pa je legalizacija vseh romskih naselij v državi. Romi so predsedniku republike izpostavili tudi dobre primere praks, ki bi jih lahko prenesli tudi na druge občine, kjer živijo Romi.

"Izhod iz začaranega kroga je vzpostavitev socialne in družbene infrastrukture in ne samo komunalne," je prepričan predsednik Foruma romskih svetnikov Darko Rudaš. Po njegovih besedah so to tisti elementi, ki Romom omogočajo, da dobijo izobrazbo in se enakopravno vključijo na trg delovne sile.

Romi so predsedniku republike izrazili tudi obžalovanje v zvezi z morebitnim zmanjšanjem proračuna v okviru rebalansa za romske aktivnosti v občinah, kjer živijo Romi. "To bo zelo slabo vplivalo na prijavljanje teh občin na razne razpise," je poudarila Dušica Balažek iz Zveze Romov Dolenjska.

Predsednik republike se bo pri svojih rednih občinskih obiskih z župani pogovarjal tudi o romski problematiki s ciljem, da spodbudi lokalno skupnost, da zagotovi pogoje za izboljšanje bivanjskih razmer romske skupnosti v Sloveniji, je v izjavi dejal Boštjan Žekš, sicer svetovalec predsednika republike za visoko šolstvo.

Ker je legalizacija romskih naselij nujna, je najprej potrebno najti način, kako to urediti. Ob tem so romski predstavniki opozorili, da je nujno tudi njih vključiti v proces reševanja tega problema.

Ko bodo vse strani ocenile, da je to potrebno, se bo v pogovore s posameznimi akterji, civilnimi iniciativami in lokalnimi skupnostmi vključil Pahor, saj meni, da je cilj možno doseči le s pogovori in prepričevanjem večine, da se najde rešitev za sobivanje, je še dodal Žekš.

Pahor je med pogovori večkrat opozoril na to, da je včerajšnja razprava le prvo srečanje in začetek pogovorov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.