Imel sem srečo, da sem ostal živ!
Nekoč je bil »luzer«. Praktično na ulici. Danes se ponaša z magisterijem. Napisal je več pravljic, ki niso samo zelo priljubljene pri otrocih, ampak tudi zelo vzgojne. Z izkušnjami, ki jih je pridobil dobesedno na cesti je Franci Rogač pri svojem delu socialnega delavca izvrstno združil teorijo in prakso.

Tudi sam je nekoč pobegnil od doma. Prav zato so ga vse večje stiske otrok in mladostnikov spodbudile, da pripravlja svoj Kreativni center za otroke in mladostnike, ki naj bi že naslednji mesec začel delovati v središču Ljubljane.
V kratkem boste odprli Kreativni center za otroke in mladostnike. Kako je prišlo do te ideje?
Do te ideje sem prišel, ko sem bral o nekaterih incidentih na železniški postaji, pri katerih so bili udeleženi mladostniki v hudi stiski oziroma s težavami v odraščanju.

Zadnja leta ste delali kot socialni delavec in ste že pomagali številnim mladostnikom. Ste morda opazili, da imate prednost, glede na to, da ste tudi vi v mladosti imeli svoje izlete?
Prednost vidim v tem, da lažje pristopim k reševanju mladostnikovih težav, saj jih na neki način skušam razumeti iz njegove perspektive. Skozi svetovalni pogovor skušam spoznati njegovo življenjsko situacijo, kar pomeni, da skušam razumeti, kaj vse se temu mladostniku poraja v glavi, kako razmišlja, kaj doživlja. Hkrati pa mladostniku na kratko povem, da sem tudi sam doživel to, in s tem se zave, da ima pred sabo človeka, ki je bil v podobni situaciji in da ga zaradi njegovega vedenja ali težav ne bo obsojal.
Dolga leta ste bili praktično več na ulici kot v nekem urejenem domu. Ali danes obžalujete svoje odločitve?
Obžalujem odločitev, da sem pobegnil od doma. Ni bilo preprosto preživeti na ulici, saj je ulica prej ali slej neke vrste začaran krog, iz katerega je zelo težko izstopiti. Imel sem izjemno srečo, da sem ostal živ. Danes bi izbral drugače in bi šel po ustaljenih poteh.
Zanimivo je, da ste potem vseeno končali šolo. Ne samo to, zdaj se lahko ponašate z nazivom magister.
Ponosen sem, saj sem že zgodaj ugotovil, da je šolanje nadvse pomembno za prihodnost. Nisem želel končati kot nekvalificiran delavec ali da bi ostal brez poklica. Šolanje ni bilo preprosto, saj sem se moral šolati ob delu. Kar tudi ni bilo poceni in sem varčeval kar štiri leta, da sem se lahko nato ponovno vpisal na srednjo šolo.
Imeli ste že stike z otroki, ki so pobegnili od doma. So razlogi podobni vašim ali imajo nove generacije drugačne težave?
Mislim, da so težave še vedno iste. Lahko so problem tudi težave v šoli ali v okolici, ali se je mladostnik začel družiti z vrstniki, ki imajo odklonska vedenja. V tem primeru nanj ta vrstniška družba tako močno vpliva, da tudi sam postane del njih - to je značilno za mladoletniške tolpe. Takrat mora socialni delavec preučiti stopnjo otrokove ogroženosti in ukrepati glede na javna pooblastila, naloge po zakonu in storitev, ki jih izvajajo centri za socialno delo. Novodobne težave so povezane z odvisnostmi, kot so odvisnost od računalniških iger in iger na srečo.
Kaj vse se bo dogajalo v centru?
V kreativnem centru bomo izvajali raznovrstne delavnice za otroke in mladostnike: kreativne delavnice, likovne delavnice, računalniške delavnice, bralne delavnice, športne delavnice, fotografske delavnice, plesne delavnice, delavnice aktivnega pisanja ... Ponujali bomo psihosocialno svetovanje pri težavah v odraščanju, svetovanje in informiranje glede poklica, učno-vzgojno pomoč ...
Center bo nudil pobeglim mladostnikom tudi začasno zatočišče, kajne?
Center bi bil začasno zatočišče, kjer bi mladostniki dobili vse informacije, pomoč, oporo in svetovanje. Če bi zaznal pri mladostnikih večje težave, bi ga pospremil do ustreznih institucij.
Kako pa boste ravnali, če se otroci ne bodo želeli vrniti k staršem?
Z vidika socialnega dela je moja osnovna naloga pomagati otrokom in mladostnikom, iskati ustrezne rešitve, nuditi ustrezno psihosocialno pomoč, se odzvati po svojih najboljših močeh, da se bo otrok počutil varno in sprejeto ter da zmanjšam trenutno stisko, v kateri je mladostnik. Ravnal bom v skladu s postopki, nalogami po zakonu in storitev, ki jih izvajajo centri za socialno delo, kar pomeni, da bom poklical najprej starše, šele nato pa jih pospremil do pristojnih institucij.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se