FOTO: Jelušičeva o pogumu dolenjskih osamosvojiteljev



V Dolenjskem muzeju je v počastitev 20. obletnice slovenske samostojnosti včeraj potekala osrednja območna slovesnost, hkrati z njo pa so tam odprli razstavo Skupaj do samostojnosti – Dolenjska 1991, ki sta jo pripravila muzejska zgodovinarja Marjeta Bregar in Matej Rifelj. Razstavo je odprla obrambna ministrica Ljubica Jelušič, ki je dejala, da se tega, kar so branilci Slovenije izborili, ne sme pozabiti.
Spominsko zasnovana razstava prikazuje politično, vojaško in drugo dogajanje od začetka osamosvajanja ter plebiscita do slovenske osamosvojitve. Po mnenju njunih avtorjev je njen namen poleg obeleženja okrogle obletnice mladini in poosamosvojitvenim naraščajem pokazati, da Slovenija ni nastala sama od sebe, da ni samoumevna, da se je bilo zanjo treba boriti in da so pri tem padle tudi žrtve.

Razstava se začenja s prikazom prvih slavnostnih dogodkov na Dolenjskem, potem pa sledi osamosvojitvenim dogodkom in vojni za Slovenijo ter gre kronološko po sledi kolone bojnih oklepnih vozil jugoslovanske vojske od Poganc do Medvedjeka in Krakovskega gozda, kjer je bila uničena.
V muzeju so tedanje dogodke poskušali poustvariti s pomočjo izvirnih predmetov, uniform, orožja, radijskih naprav, filmskega gradiva, pisnih dokumentov in fotografij, razstava pa opisuje življenje pred dvema desetletjema in v proces osamosvajanja ter v vojno za Slovenijo vpletene strukture, civilno zaščito, radioamaterje, gasilce, lovce in druge.
Zanjo so uporabili predmete iz depojev Dolenjskega muzeja in zasebno gradivo, večino orožja je prispeval Vojaški muzej Slovenske vojske, nekaj gradiva pa so jim posodili okoliški in drugi muzeji.

Razstava bo odprta do 1. novembra, z njo pa Dolenjski muzej vstopa v projekt Preteklost Novega mesta in njegova premična dediščina oziroma partnerski projekt Evropska prestolnica kultura 2012.
Še pred njenim odprtjem si jo je med prvimi ogledal predsednik republike in njen častni pokrovitelj Danilo Türk, včeraj zvečer pa jo je odprla ministrica Jelušičeva.
Kot je dejala, so morali biti branilci Slovenije na Dolenjskem in povsod drugod po Sloveniji med napadom nanjo pogumni, današnji veterani pa so znali državo pripeljati do samostojnosti.
Sicer je bilo v letih pred osamosvojitveno vojno poleg prepričanja, da se je treba boriti za samostojno državo, tudi veliko dvomov, strahu in drugih pogledov, kljub temu pa so vsi predstavniki različnih struktur zaščite dobro vedeli, da se bo odvilo drugače in preko oboroženega spopada, je nadaljevala.
Zato so se že leta 1990 uprli oddaji orožja in začeli kovati načrte, kam ga bodo skrili in kako ga bodo uporabili v boju za samostojno domovino, je poudarila in dodala, da ta pogum in tedaj dokazano ustvarjalnost izredno spoštuje.
Po dvajsetih letih ni ne prezgodaj in niti prepozno, da se vsem zahvali, je menila in navezala, da je sedaj čas, da se Slovenci vendarle zavedo, da ni dobro vsega kar so branilci Slovenije izborili, pozabiti in celo ne zapisovati v zgodovino, je še povedala Jelušičeva.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se