Video in foto: Bolnike z boleznimi živčevja in mišic bodo zdravili v novih prostorih
Na kliničnem oddelku za bolezni živčevja Nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so se razveselili novih prostorov dnevne bolnišnice.

Zaposleni na kliničnem oddelku za bolezni živčevja (KOBŽ) Nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCL) so izjemno zadovoljni, da so pričeli z delom v novih prostorih dnevne bolnišnice (EDH). Nove dnevne bolnišnice se bodo, je prepričan predstojnik, razveselili tudi bolniki in plačniki storitev, saj je »zdravljenje v EDH bolniku prijazen način obravnave, ki je stroškovno ugoden za ZZZS«.
»Nevrologija je dinamična medicinska stroka, kjer v zadnjih desetletjih prihaja do prebojev na področju zdravljenja in obravnave pri številnih kroničnih boleznih. Že nekaj časa imunske bolezni živčevja, med drugim multiplo sklerozo, zdravimo s številnimi biološkimi zdravili, sodobno zdravljenje Parkinsonove bolezni obsega različne oblike kontinuiranega dovajanja levodope. Na področju motenj gibanja in epilepsij so na voljo različni kirurški posegi, genetska zdravljenja imamo za nekatere bolezni perifernega živčevja, na primer spinalno in posebno, dedno obliko amiotrofične lateralne skleroze. Kmalu pričakujemo tudi zdravilo za Alzheimerjevo bolezen, sodobno epidemijo razvitega sveta,« je povedal predstojnik KOBŽ Uroš Rot.
Nekatere med omenjenimi terapijami so zahtevne, potrebne so dlje trajajoče infuzije z različnimi vzporednimi zdravili ter ustreznim nadzorom in spremljanjem bolnika v času aplikacije zdravila. Te vrste zdravljenj so pogosto preveč zahtevne za ambulantno dajanje, prostorske stiske v bolnišnicah, posebej pri geriatričnih strokah, kot je nevrologija, pa ne dovoljujejo zdravljenja v hospitalu. Zdravljenja v bolnišnici tudi niso ekonomsko vzdržna. Idealna rešitev za omenjene vrste terapij so zato EDH, a so bili prostori, kjer so dejavnosti izvajali doslej, in v katere so se morali preseliti ob epidemiji COVID-19, povsem neprimerni za delo.
Na KO za bolezni živčevja, kjer poglobljeno skrbijo za bolnike z degenerativnimi in imunskimi boleznimi osrednjega živčevja ter bolniki z epilepsijo, imajo dolgo tradicijo obravnavanja bolnikov v EDH, število obiskov se ves čas in vztrajno povečuje. »Pred desetimi leti smo v EDH obravnavali približno 1.000 bolnikov letno, danes blizu 2.500. S prihodom novih zdravil za različne bolezni podoben trend rasti pričakujemo tudi v prihodnje,« dodaja predstojnik.
V novih prostorih EDH bodo najpogosteje zdravili bolnike z multiplo sklerozo, ki prejemajo intravenska zdravljenja, kot so okrelizumab, natalizumab in infuzije kortikosteroidov. Neredko prihajajo v EDH tudi bolniki z drugimi imunskimi boleznimi, na primer boleznijo spektra nevromielitis optika, miastenijo gravis, kronično vnetno demielinizacijsko polinevropatijo in avtoimunskimi encefalitisi, ki prejemajo infuzije humanih imunoglobulinov, antikomplementna pa tudi nekatera druga zdravljenja.
V EDH bodo naprej izvajali postopek elektivnih lumbalnih punkcij v diagnostiki degenerativnih in imunskih bolezni živčevja, ki so jih doslej zaradi neustreznih prostorov in posledično dolge čakalne dobe izvajali tudi s pomočjo posebnega dodatnega programa za skrajševanje čakalnih vrst. V sklopu celostne dnevne obravnave bodo izvajali kratke, multidisciplinarne terapevtske postopke pri bolnikih s parkinsonizmi plus, na primer pri multipli sistemski atrofiji ali progresivni supranuklearni paralizi. Upajo, da bodo kar se da hitro pričeli tudi z zdravljenji z antiamiloidnimi zdravili pri Alzheimerjevi bolezni.

»Odločevalce bi ob otvoritvi novih prostorov EDH opozoril na trenutno neustrezno financiranje nekaterih zelo zahtevnih zdravljenj, ki smo jih še pred letom dni lahko obračunali kot bolnišnično obravnavo (SPP), zdaj pa si moramo obračunati ambulantno storitev (APL). Prepričan sem, da bi boljše vrednotenje storitev s strani ZZZS spodbudilo tudi druge izvajalce v UKCL in v drugih bolnišnicah, da bi, podobno pri nas, prenašali vse več storitev v EDH. Obravnava v EDH pa je, kot že omenjeno, sodobna, bolniku prijazna in stroškovno ugodna,« je sklenil in se ob koncu zahvalil vodstvu UKCL za realizacijo prenove prostorov, pri kateri je z velikodušno donacijo pomagalo tudi podjetje Biogen. »Zaposlenim želim uspešno delo v novih prostorih, pacientom pa, da bi se v njih dobro počutili.«
Doslej delali v neprimernih prostorih
Generalni direktor Marko Jug se je predstojniku in zaposlenim na oddelku zahvalil, da so tako dolgo zdržali v za delo neprimernih prostorih. »Temu koraku bodo sledili drugi, odprle so se možnosti za izgradnjo dodanih kapacitet za aplikacijo zdravila za Alzheimerjevo bolezen, nameravamo pridobiti tudi dodatno PET-CT napravo za diagnostiko omenjene bolezni, vse to bo Nevrološko kliniko dvignilo na novo raven. To je velika pridobitev za paciente in temu bomo sledili tudi v prihodnje. Vse to pa ne bi bilo mogoče brez visoko usposobljenega in predanega kadra. Našim bolnikom obljubljam, da bomo trdo delali naprej.«
Vodja nege na KOBŽ Robert Rajnar se je spomnil zahtevne poti do novih prostorov in se zahvalil vsem, ki so pri tem sodelovali, potrebno je bilo veliko vztrajnosti, pravi. Izpostavil je pogosto spregledane sodelavke iz oskrbovalnih služb, ki so se v času poteka del vsak dan spopadale z ogromnimi količinami prahu in gradbenega materiala. Sodelavkam in sodelavcem iz vrst zdravstvene nege in oskrbe, ki s pacienti preživijo največ časa, pa je sporočil: »Odlični ste! Negujete, pospravlj, popravljate, selite, odgovarjate na vprašanja pacientov in izvajate vrhunsko zdravstveno nego ter se stalno izpopolnjujete … Pogumno naprej in hvala.«
Zaradi pričakovanega povečanega obsega obravnav bodo v EDH KOBŽ nadaljevali z delom dva dneva v tednu tudi popoldne, nekoliko bolj oddaljen cilj, če bodo kadrovske možnosti dovoljevale, pa je obravnava v od ponedeljka do petka med 8.00 in 20.00.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se