Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Umetnost kot terapija
Čas branja 1 min.

Že samo gledanje umetnin izboljša počutje, pravijo znanstveniki


A.S. / STA
20. 4. 2025, 07.11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Glede na raziskavo je likovna umetnost tudi univerzalni spodbujevalec razpoloženja.

umetnina.jpg
Profimedia
Fotografija je simbolična.

Izsledki raziskave, ki so jih objavili v strokovni reviji Journal of Positive Psychology, so po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA namreč pokazali, da ima blagodejno moč na počutje posameznika že zgolj enostavno gledanje umetniških del.

"Na umetnost se pogosto gleda kot na razkošje, a naše ugotovitve kažejo, da lahko gledanje umetniških del - bodisi kot del posameznikovih hobijev ali skozi ciljno posredovanje - znatno izboljša dobro počutje," je povedala glavna avtorica in raziskovalka na Univerzi na Dunaju in Univerzi Radboud v Nijmegenu na Nizozemskem MacKenzie Trupp.

Do sedaj raziskovali ustvarjanje del

Trupp je že leta 2023 ugotovila, da lahko ogled digitalne Monetove slike v manj kot dveh minutah izboljša subjektivno počutje, a so bili učinki preprostega gledanja umetniških del še vedno neraziskani. Poudarek dosedanjih raziskav je bil namreč na samem ustvarjalnem procesu in ne na gledanju umetnin, so ob tem sporočili z dunajske univerze. 

Nova raziskava s 6805 udeleženci

V novo raziskavo so zato vključili podatke 38 študij s 6805 udeleženci, ki so nastale med letoma 2000 do 2023, da bi ugotovili, kateri psihološki procesi lahko vodijo do boljšega počutja. Pri tem so vključili umetniške vizualne predmete ali podobe katere koli vrste, kot so na primer slike, risbe in kipi. Ni pa raziskava vključevala ogledov filmov ali predstav, kot so performansi, ples in gledališke predstave.

Po navedbah Univerze na Dunaju so tokrat prvič ugotovili pet temeljnih mehanizmov: afektivni, kognitivni, socialni, samotransformacijski - torej tisti, ki krepi identiteto ali spodbuja samorefleksijo, in mehanizem, ki krepi odpornost.

Kako umetnine vplivajo na nas?

Gledanje umetnin lahko na primer vodi do uravnavanja lastnih čustev in veselja, spodbudi razmišljanje ali zbudi radovednost, a tudi posreduje občutek smiselnosti. Prav tako lahko blaži občutke, kot je osamljenost, in pripomore k boljšemu obvladovanju stresnih situacij, so še ugotovili raziskovalci. In ker je umetnost že prisotna v javnih in zasebnih prostorih in jo je moč relativno enostavno vključiti v lastno življenje, jo raziskovalci vidijo tudi kot stroškovno učinkovito sredstvo za podporo duševnemu zdravju, je še poročala APA.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.