Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zimsko vzdrževanje cest: Ob izredno močnem sneženju ali poledici pravil ni


Eva Milošič
7. 1. 2018, 11.28
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pritožbam čez zimsko službo navadno ni konca, zato smo preverili, kaj slovenska zakonodaja od vzdrževalcev cest v resnici zahteva. Pozanimali smo se tudi, kako je s čiščenjem zasebnih cest in dovozov.

1515324607_pluzenje.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Zimska služba se vsako leto vzpostavi 15. novembra in traja do 15. marca prihodnjega leta. Če to narekujejo vremenske razmere (sneg, poledica, sodra, žled itd.), jo je treba zagotoviti tudi izven tega obdobja. Pogodbeni vzdrževalci cest že pred tem datumom pripravijo izvedbeni program zimske službe. Pri tem upoštevajo razdelitev javnih cest v šest prednostnih razredov – glede na kategorizacijo cest, gostoto in strukturo prometa, geografsko-klimatske razmere in krajevne potrebe. Višina snega na cestah prvega in drugega prednostnega razreda ne sme preseči 10, na drugih cestah pa 15 centimetrov.

Na Ministrstvu za infrastrukturo so ob tem opozorili, da »prevoznost cest« ne pomeni, da so te prevozne popolnoma enako kot v preostalih letnih časih. Prevoznosti namreč ni nujno zagotavljati v obdobju »izredno močnega sneženja, ob močnih snežnih zametih in snežnih plazovih«. Podobno velja v primeru poledice, »če je cesta gladka in poledice ni mogoče odpraviti z razpoložljivimi tehničnimi sredstvi«. Na odsekih cest z vzdolžnim naklonom nad 10 % šteje, da je prevoznost zagotovljena že, če je promet možen samo z uporabo snežnih verig.

Pritožbe pomagajo reševati sateliti

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.