Podravje: Drobci viničarstva so se ohranili do danes
V Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož (PMPO) so ob koncu leta izdali knjigo Zgodba o goricah in vinu (Vinogradništvo na slovenskem Štajerskem in način življenja v Halozah od pojava trtne uši konec 19. stoletja do let po drugi svetovni vojni).

Izdajo publikacije je poleg ptujskega muzeja finančno omogočila Mestna občina Ptuj, natisnili so 300 izvodov. Obsežno delo na 190 straneh sta napisala kustosa etnologa ptujskega muzeja Monika Simonič Roškar in Andrej Brence, slednji ga je tudi uredil. Publikacijo je oblikoval Aleksander Kelnerič, za fotografije je poleg avtorjev besedil poskrbel Boris Farič, uporabili pa so tudi fotografije iz fototeke PMPO in zasebnih albumov. Bogato slikovno gradivo poleg fotografij zajema še oglase, zemljevide, vinske etikete, prodajne kataloge in podobno. Naslovnico knjige krasi nekoč Ornigova, danes Ptujska klet, saj je Ptuj do dandanes ostal gospodarsko in kulturno središče vinorodnih Srednjih Slovenskih goric in Haloz.
Urednik publikacije je v uvodu pojasnil: »V izrazitih vinorodnih predelih vinogradništvo ni le ena izmed gospodarskih panog, ampak tudi odločilno vpliva na podobo kulturne krajine in način življenja tistih slojev prebivalstva, ki so bili z njo v zgodovinskih obdobjih posredno ali neposredno povezani. Raziskovalci imajo na voljo številne teme, tako da pomenita temeljito proučevanje in predstavljanje materialne, socialne in duhovne kulture na takšnem vinogradniškem območju zahtevno in obsežno nalogo.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se