Zemljo in ostanke z njiv je treba s ceste takoj odstraniti!
Redki kmetje so že opremljeni s krožnimi metlami za čiščenje cest, zato si večina pomaga z deskami na traktorju ali z ročnim čiščenjem. Globa za kršitelje znaša 1.000 evrov, vendar ni podatkov, koliko se jih dejansko tudi izreče.

Kot vsako pomlad in jesen, ko imajo kmetje veliko dela na njivah, se vozniki tudi te dni znova jezijo zaradi umazanih cest od zemlje in ostankov pridelkov, ki na cestišča padajo s pnevmatik in prikolic kmetijskih strojev. Tako onesnažena cesta ni samo estetsko moteča, ampak tudi precej nevarna za druge udeležence v prometu, še posebej, če je nanošena zemlja mokra in blatna, saj se vozne razmere v takem primeru spremenijo in lahko pride do nesreče.
Iluzorno je pričakovati, da se pri obdelavi njiv in spravilu kmetijskih pridelkov bližnje ceste ne bodo nič umazale, saj traktorji, kombajni, prikolice in drugi stroji z njive ne morejo brezhibno čisti, toda ostanke umazanije je za seboj pač treba odstraniti, da ne ogrožajo prometa. Zakon o cestah je glede onesnaženja cest jasen, pravi Miran Šadl s Policijske uprave Maribor: »Na podlagi tretjega odstavka 5. člena zakona o cestah mora namreč voznik odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče, preden se vključi v promet na javni cesti s kolovozne poti, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine. Za kršitev tega določila je za voznika predpisana globa 1.000, za podjetje ali samostojnega podjetnika pa 4.000 evrov. Odstranitev ovir ali posledic ravnanj, ki bi lahko škodila cesti oziroma ogrožala, ovirala ali zmanjšala varnost prometa na njej, so v pristojnosti izvajalcev rednega vzdrževanja ceste, stroške odstranitve ovir pa je dolžan poravnati povzročitelj.«
Problem ostaja način oranja
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se