Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Za večjo prometno varnost v naseljih in nevarnih prehodih čez železniško progo


Zavarovalnica Triglav
22. 3. 2022, 10.20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzvarnost__1_.jpg

Občine se lahko najkasneje do 15. aprila prijavijo za sofinanciranje sistemov za povečanje prometne varnosti

Več kot polovica prometnih nesreč se v Sloveniji zgodi v naseljih. Najpogostejši vzrok zanje je še vedno neprilagojena hitrost. Inovativni opozorilni sistemi lahko brez večjih posegov v infrastrukturo preprečijo do 80 % prometnih nesreč na nepreglednih odsekih in pomembno znižajo delež prehitrih voznikov v naseljih. S tem namenom so podjetja Sipronika, COPS systems in Zavarovalnica Triglav že osmič združila moči v vseslovenskem projektu »Skupaj za prometno varnost«. S preventivno akcijo tudi letos vabijo slovenske občine k prijavi na razpis za sofinanciranje sistemov za dvig prometne varnosti v lokalnih okoljih.

V preteklih letih so v največji slovenski zavarovalnici skupaj z občinami po celotni Sloveniji postavili že 81 prikazovalnikov hitrosti »Vi vozite«, delež prehitrih voznikov pa se je po postavitvi sistemov praktično povsod zmanjšal. Prikazovalniki hitrosti opozarjajo voznike na primerno hitrost vožnje, hkrati pa shranjujejo in obdelujejo podatke o prometu, ki so vidni na spletnem portalu www.vi-vozite.si. Sistem tako predstavlja inovativno in učinkovito rešitev ter je pomembno orodje za analizo podatkov in nadaljnje ukrepe za zmanjševanje hitrosti. V letošnjem razpisu je občinam na voljo sofinanciranje 12 prikazovalnikov hitrosti.

Inteligentni sistemi, ki komunicirajo z voznikom

Za zelo učinkovito rešitev v naseljih se je izkazalo tudi več kot 60 doslej postavljenih sistemov COPS. Ti preprečujejo trke na treh kritičnih mestih v prometu: na nepreglednih cestnih odsekih (COPS@road), na prehodih za pešce (COPS@zebra) in na nivojskih prehodih, kjer cesta prečka železniške tire (COPS@rail).

_zzzzzvarnost__2_.jpg

80 % manj nesreč

Sistem COPS@road nameščajo na cestne odseke, kjer zaradi nepreglednosti križišč ali nezaznavnosti odsekov prihaja do velikega števila prometnih nesreč. Zavarovalnica Triglav jih je sofinancirala že 24, skrbno pa spremljajo tudi njihovo učinkovitost. Število prometnih nesreč je na teh kritičnih odsekih po postavitvi sistemov COPS povprečno upadlo za kar 80 odstotkov. Za razliko od običajnih opozorilnih tabel, ki opozarjajo ves čas in se vozniki na njih hitro navadijo, se sistemi COPS vklopijo šele v primeru nevarnosti.

Preprečujejo smrti na železniških tirih

Podobno velja tudi za nivojske prehode čez železniško progo. Več kot 400 prehodov (skoraj 60 %) v Sloveniji je namreč le pasivno zavarovanih, kar pomeni, da pred njimi stoji le andrejev križ. Nesreče na takih prehodih so najpogosteje usodne. COPS@rail pred prehodom voznika opozarja na nevarnost približujočega se vlaka. Uspešnost sistemov so v največji slovenski zavarovalnici spremljali pri štiriindvajsetih že postavljenih sistemih po Sloveniji, leto dni po njihovi postavitvi pa na teh prehodih ni bilo smrtne žrtve.

(Ne)varni pešci »zombiji«

Problematična točka v prometu so tudi prehodi za pešce, ki naj bi zagotovili varne razmere za prečkanje vozišča, žal pa je po podatkih AMZS v letu 2021 na cestah umrlo kar dvakrat več pešcev kot v letu 2020. Ob tem je zaskrbljujoč tudi pojav »pešcev zombijev« - ti so med hojo zatopljeni v svoj mobilni telefon, kar izjemno zmanjša njihovo pozornost na druge udeležence prometa. Opozorilni sistemi COPS@zebra aktivno naslavlja ta problem. Voznike opozarja na približevanje prehodu za pešce, obenem pa opozarja pešce na prihod vozila in njegovo hitrost. Na ta način sistem poskrbi za pravočasno informiranje prometnih udeležencev o potencialni nevarnosti. Zavarovalnica Triglav je v preteklih dveh letih sofinancirala že 12 takih sistemov po Sloveniji, analize, ki so jih izvajali skupaj z mariborsko Fakulteto za logistiko, pa kažejo, da znak poveča njihovo pozornost pri prečkanju. V letošnjem razpisu je občinam na voljo skupaj vsaj 12 sistemov COPS@rail, COPS@road in COPS@zebra.

_zzzzzvarnost__3_.jpg

Letošnja novost DRAJV

Letos bodo v največji slovenski zavarovalnici v točkovanje posamezne lokacije na razpisu vključili tudi podatke zbrane prek aplikacije DRAJV, ki jo na mesečni ravni redno uporablja več kot 50 tisoč uporabnikov, dnevno pa je v povprečju posnetih več kot 20 tisoč voženj. »V letu 2021 so uporabniki DRAJV-a prepeljali skupno več kot 200 milijonov (varnejših) kilometrov. Na podlagi prostorske analize iz podatkov lokacij prekoračitev hitrosti, ki jih v anonimizirani obliki zbira aplikacija DRAJV, smo ugotovili, da na nekaterih cestnih odsekih prihaja do pogostejšega pojava prekoračitev cestnih omejitev. Uporabniki DRAJV-a tako pomagajo pri odkrivanju nevarnejših cestnih odsekov in s tem prispevajo svoj delež pri izboljšanju prometne varnosti vseh udeležencev. Iz podatkov bomo namreč lahko dodatno ugotovili stopnjo problematičnosti predlagane lokacije in tako skupaj prispevali k izbiri najbolj perečih točk,« je pojasnil Boštjan Kop iz službe za digitalno platformo v Zavarovalnici Triglav.

Razpis za sofinanciranje sistemov za dvig prometne varnosti je objavljen na spletni strani Sipronike in COPS systems, kjer se nahaja razpisna dokumentacija in prijavnica. Prijava na razpisu za sisteme COPS je mogoča še do konca marca, na razpisu Sipronike pa do 15. aprila oziroma do porabe sredstev.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.